Czy na pewno znasz zasady segregacji śmieci? A wiesz, że paragon nie wrzucamy do kosza na papier, a odpadów pochodzenia zwierzęcego do kosza na bio? Niektórym można też dać „drugie życie”. Sprawdź, jak prawidłowo segregować śmieci.
Najważniejsze zasady dotyczące gospodarowania odpadami
Segregacja śmieci to jedno z działań, które mają ważny wpływ na środowisko i planetę. Prawidłowo je sortując i stosując recykling, można ograniczyć ich ilość. Tony odpadów zanieczyszczają środowisko, co prowadzi do poważnych zagrożeń – dla planety i dla ludzi. Segregacja to nasz wybór, najważniejsze jest wyrobienie dobrych nawyków, a potem sortowanie odpadów będzie czymś naturalnym.
Poza tym wiele rzeczy, z których na co dzień korzystamy, jest z recyklingu, czyli z odzysku materiałowego. Może to być m.in. papier toaletowy, zeszyty, serwetki. Jednak recyklingowi poddajemy nie tylko papier, ale też inne materiały – jak na przykład PVC.
Z „odzysku” mogą też być worki na śmieci i psie odchody, bluza z polaru, doniczki na rośliny – to wszystko można wyprodukować z przetworzonych tworzyw sztucznych.
Prawidłowa segregacja – podział na 5 grup
Dla odróżnienia i szybkiej segregacji pojemniki na odpady są oznakowane pięcioma kolorami:
- niebieski – na papier
- żółty – na metale i tworzywa sztuczne
- zielony – na szkło
- brązowy – na bioodpady
- czarny – na odpady zmieszane
Jednak znajomość kolorów to dopiero podstawa. Trzeba też poznać kilka zasad prawidłowej segregacji, by w praktyce nie mieć żadnych wątpliwości. Poniżej znajdziesz kilka przykładów.
Zasady segregacji – o czym warto wiedzieć?
Pamiętaj, że opakowań po jogurtach, kefirach, maślankach czy śmietanie, słoików i butelek nie należy myć, ale trzeba je opróżnić z resztek. Butelki plastikowe, puszki i inne opakowania zgniatamy, by zajmowały jak najmniej miejsca.
Mięso należy wyrzucić do śmieci zmieszanych – nie są to odpady bio. W tym miejscu warto dodać, że z resztek bio warto zrobić kompostownik. Odpady bio wyrzucamy bez worka, czyli po prostu luzem. Tylko czysty papier wrzucamy do papieru, brudny powinien trafić do śmieci zmieszanych – jak m.in. pudełko po pizzy czy paragony za zakupy. Do pojemnika na szkło nie powinno się wyrzucać naczyń ze szkła żaroodpornego – ich miejsce jest w odpadach zmieszanych.
Często wątpliwości budzą też m.in. opakowania po maśle. Są one bardzo zatłuszczone i nie można ich dobrze umyć, dlatego nie nadają się do recyklingu. Zgodnie ze standardami należy je wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.
Odpady specjalne, elektrośmieci
Są też takie odpady, które należy segregować osobno, czyli nie należy ich wrzucać do kontenerów do selektywnej zbiórki. Należy je oddać do wyznaczonych w każdym mieście Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli PSZOK. Są to m.in. odpady poremontowe, opakowania po farbach, tuszach, olejach i chemikaliach, styropian, zużyte baterie akumulatory, żarówki i zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz zużyte opony.
W większości miast są też specjalne pojemniki na elektrośmieci – często są w pobliżu pojemników do selektywnej zbiórki odpadów. Są oznaczone kolorem czerwonym. Elektroodpady to m.in. baterie, żarówki, tostery, golarki, ładowarki. Nie mogą być to jednak urządzenia większe niż 50 cm.
Do specjalnej puszki w aptece można z kolei wyrzucić przeterminowane. Baterie można oddać też w supermarkecie (często są na nie specjalne pojemniki), a nakrętki od napojów przekazać na cele charytatywne.
fot. Vladvictoria / Pixabay