Owady

Trzmiel ziemny (Bombus terrestris)

Trzmiel ziemny, znany naukowo jako Bombus terrestris, to jeden z najbardziej charakterystycznych i łatwo rozpoznawalnych przedstawicieli rodziny trzmielowatych. Z jego bujnym, czarno-żółtym ubarwieniem i głośnym brzęczeniem można się spotkać w wielu ogrodach, parkach i na łąkach. Nie tylko przyciąga uwagę…

Chrabąszcz majowy (Melolontha melolontha) – Wieczorny gość polskich ogrodów

Chrabąszcz majowy, znany również pod naukową nazwą Melolontha melolontha, to jeden z najbardziej charakterystycznych przedstawicieli fauny Polski, zwłaszcza w ciepłe, wiosenne wieczory. Jego pojawienie się jest dla wielu ludzi nieodłącznym elementem majowego pejzażu, symbolizującym powrót życia w przyrodzie po zimowym…

Paź królowej (Papilio machaon) – Skrzydlaty arystokrata polskich łąk

Paź królowej, znany również jako Papilio machaon, to jeden z najbardziej okazałych i rozpoznawalnych motyli występujących w Polsce. Jego nazwa naukowa pochodzi od Machaona, syna Asklepiosa, który w mitologii greckiej był uzdrowicielem. To nieprzypadkowe skojarzenie, gdyż obecność tego motyla często…

Biedronka siedmiokropka (Coccinella septempunctata) 

Biedronka siedmiokropka, znana również pod naukową nazwą Coccinella septempunctata, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych przez ludzi owadów. Ta mała, lecz niezwykle ważna dla ekosystemu istota, pełni kluczową rolę w naturalnej kontroli populacji szkodników, zwłaszcza mszyc. Dzięki swojej apetycznej diecie, biedronki te są naturalnymi sprzymierzeńcami ogrodników i rolników w walce z niechcianymi gośćmi na roślinach.

Tygrzyk w ekspansji

Zbigniew Urbańczyk Jednym z najpiękniejszych naszych pająków jest niewątpliwie tygrzyk paskowany (Argiope bruennichi). Jest on jedynym żyjącym w środkowej Europie przedstawicielem liczącej około 150 gatunków podrodziny tygrzykowatych (Argyopinae), zamieszkującej rejony o gorącym klimacie.

Rusałka żałobnik

Żałobnik Nymphalis antiopa jest naszą największą rusałką i należy ponadto do najokazalszych motyli Europy. Skrzydła niektórych osobników mogą osiągać nawet 8 cm rozpiętości! Nazwa tego pięknego motyla w wielu językach kojarzy się raczej smutno. Amerykanie, mimo że jest on dla…

Powszelatki

Przedstawiciele powszelatków (Hesperiidae), mimo ze sa motylami dziennymi, proporcjami ciala i sposobem lotu przypominaja bardziej cmy. Masywnie zbudowane, silnie umiesnione tulowia pozwalaja bardzo szybko poruszac niewielkimi skrzydlami. Potrafia blyskawicznie zmieniac kierunek i manewrowac miedzy roslinnoscia, co sprawia, ze nie sa…

Zimowe miernikowce

Zimowek, przedzimek, naśnieżek mają nazwy wskazujące na tryb życia odbiegający od stereotypu motyla. Zwane są one zimowymi miernikowcami, gdyż aktywność owadów dorosłych przypada na późną jesień i wczesną wiosnę, nierzadko w okresie występowania przymrozków lub nawet niewielkich opadów śniegu.

Trupia główka

Marcin SielezniewKatedra Entomologii Stosowanej SGGW (wpis archiwalny z 2004r.)Zmierzchnica trupia główka (Acherontia atropos) jest największym pod względem masy ciała motylem europejskim, bo waży prawie 1 dkg! Imponuje również rozpiętością skrzydeł (11-13 cm) i tylko mniej masywna pawica gruszówka (Saturnia pyri)…

Motyle „kukułki” w gnieździe mrówek

Motyle kojarzą się nam najczęściej z ich barwną postacią dorosłą, ale naprawdę ciekawy jest ich skomplikowany i wyrafinowany rozwój i wszystkie fazy przepoczwarzania się. Warto to prześledzić na przykladzie gąsienic myrmekofilnych („mrówkolubnych”) modraszków z rodzaju Maculinea. Biologia wszystkich, należących do…