Dzikie zwierzęta w Polsce

Jakie zwierzęta budzą się na wiosnę?

Wiosna to czas przebudzenia i odnowy w świecie przyrody. Gdy tylko pierwsze promienie wiosennego słońca roztopią śnieg i lód, rozpoczyna się prawdziwe życie. Polska flora i fauna budzi się do życia, a zwierzęta, które przetrwały zimę w uśpieniu, wychodzą ze…

Jakie ptaki przylatują do Polski na wiosnę?

Wiosna to czas odrodzenia i nowych początków, nie tylko dla roślin, ale również dla wielu gatunków zwierząt. Ptaki, które opuściły Polskę na zimę, wracają do nas, by tu gnieździć się i wychowywać swoje potomstwo. Powrót tych wiosennych gości jest nie…

5 rodzimych gatunków gadów Polski

Polska fauna jest bogata i różnorodna, jednak mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na jej terenie żyje wiele interesujących gatunków gadów. Choć Polska klimatycznie nie sprzyja egzotycznym gadom, to rodzime gatunki potrafią zadziwić swoją unikalnością, przystosowaniem do środowiska i, co ważne, są często objęte ochroną. Przyjrzyjmy się bliżej pięciu wyjątkowym przedstawicielom gadów Polski.

Zorzynek rzeżuchowiec

Zorzynek rzeżuchowiec zasługuje na miano najbardziej wiosennego motyla. W przeciwieństwie do osławionego cytrynka, lata tylko o tej porze roku i na spotkanie z nim trzeba czekać cały rok… Swoją polską nazwę rodzajową zorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines) zawdzięcza pomarańczowej plamie na…

Ślimak żółtawy (Helix lutescens)

W naszym kraju ugruntowuje się barbarzyński zwyczaj wiosennego wypalania traw. Serwisy informacyjne podają liczbę ofiar i gigantyczne koszty akcji gaśniczych. Przyrodnik dodatkowo dostrzega jak często ogień niszczy rezerwaty i inne tereny cenne przyrodniczo. Helix lutescens – ofiara głupoty Zwiedzając tereny…

Polskie tarpany

Pięćdziesiąt lat temu, w roku 1953 dzikie konie polskie zostały przeniesione z Białowieży do Popielnika nad Jeziorem Śniardwy, gdzie i dziś można je spotkać w znakomitej kondycji. Po upływie kilkudziesięciu lat ucichł już nieco spór jaki rozgorzał jeszcze w okresie…

Powszelatki

Przedstawiciele powszelatków (Hesperiidae), mimo ze sa motylami dziennymi, proporcjami ciala i sposobem lotu przypominaja bardziej cmy. Masywnie zbudowane, silnie umiesnione tulowia pozwalaja bardzo szybko poruszac niewielkimi skrzydlami. Potrafia blyskawicznie zmieniac kierunek i manewrowac miedzy roslinnoscia, co sprawia, ze nie sa…

Strzebla błotna

Jacek Wolnicki i Jan Kusznierz (wpis archiwalny z 2007r.) Strzebla błotna, albo przekopowa, jest jedną z najrzadszych, najmniej licznych i najbardziej tajemniczych krajowych ryb karpiowatych. Pod swoją obecną nazwą naukową – Eupallasella perenurus (Pallas, 1814) – występuje dopiero od kilku…

Zimowe miernikowce

Zimowek, przedzimek, naśnieżek mają nazwy wskazujące na tryb życia odbiegający od stereotypu motyla. Zwane są one zimowymi miernikowcami, gdyż aktywność owadów dorosłych przypada na późną jesień i wczesną wiosnę, nierzadko w okresie występowania przymrozków lub nawet niewielkich opadów śniegu.

Ptasia sensacja !

Szablodziób jest ptakiem słonych jezior i płytkich zatok morskich. Wybrzeża tych zbiorników stanowią dla szablodzioba źródło pokarmu, głównie drobnych bezkręgowców. Rejonami występowania tych ptaków są m.in. wybrzeża zachodniego Bałtyku i Morza Północnego. Wokół słodkowodnych zbiorników wodnych śródlądzia spotyka się te…