bądź eko w biurze
Ekologia

Żyj eko – także w pracy!

Większość z nas stara się wdrażać różne ekologiczne rozwiązania w swoim domu – m.in. odłączamy od prądu nieużywane sprzęty, segregujemy odpady, prowadzimy kompostownik czy montujemy panele fotowoltaiczne. Jak jednak być eko także w pracy?

W życiu codziennym łatwiej jest postępować tak, by szkodzić środowisku w minimalnym stopniu. Trzeba starać się po prostu dokonywać ekologicznych wyborów. Zwracamy uwagę na skład kosmetyków, wybieramy szampon w kostce zamiast w plastikowej butelce, chętniej nosimy używaną odzież, korzystamy z pojemników wielorazowych, staramy się nie marnować jedzenia i nie kupować na zapas.

Jak być eko w biurze?

W biurze jednak nie na wszystko mamy wpływ – wiele zależy od polityki firmy. A duże korporacje mają bardzo dużo wpływ na stan środowiska. To nie oznacza jednak, że nie możesz nic zrobić dla planety.

Oszczędzanie energii elektrycznej. Wyłączaj urządzenia elektryczne, gdy nie są używane. Używaj energooszczędnych żarówek i urządzeń. Unikaj korzystania z trybu czuwania. Bądź też konsekwentny w tym działaniu.

Redukcja zużycia papieru. Wykorzystuj możliwości cyfrowe, takie jak e-maile i dokumenty online, aby ograniczyć drukowanie. Jeśli musisz drukować, używaj papieru pochodzącego z recyklingu i drukuj obustronnie.

Odpowiedzialne korzystanie z wody. Zachowuj ostrożność podczas korzystania z wody w biurze. Naprawiaj wycieki wodne i nie marnuj wody. Używaj ekologicznych urządzeń i systemów oszczędzających wodę.

Recykling i segregacja śmieci. Upewnij się, że w Twoim miejscu pracy istnieją odpowiednie pojemniki na segregację odpadów. Wybierajcie głównie pojemniki, które zrobione są z biodegradowalnych materiałów. Recyklinguj papier, plastik, metal i szkło. Unikaj tworzenia nadmiernych odpadów poprzez minimalizację zużycia jednorazowych produktów. Podpisz umowę z firmą, która dostarcza wodę, korzystaj z butelek wielorazowego użytku.

Dobry sposób na zawarcie umowy z firmą recyklingową. Skontaktuj się z dostawcą takich usług i umów się na regularne odbieranie materiałów. Dodatkowo kompostuj fusy z kawy, jeśli to możliwe.

Transport ekologiczny. Jeśli to możliwe, wybieraj środki transportu ekologiczne, takie jak rower, piesze przemieszczanie się lub transport publiczny. Jeśli masz możliwość pracy zdalnej, rozważ taką opcję, aby zredukować emisję spalin.

Edukacja i świadomość. Zachęcaj także współpracowników do podejmowania ekologicznych działań. Organizuj warsztaty, prezentacje lub akcje informacyjne na temat ochrony środowiska. Zostań ambasadorem less/zero waste.

Warto też wiedzieć, jak „sprzedać” pomysł na zmianę, a także zaangażować w to inne osoby – w grupie jest łatwiej. Wiele osób nadal jest dość opornych. Zaprezentuj swój pomysł i zbuduj dla niego uzasadnienie biznesowe. Znaczenie ma też dostosowanie języka do odbiorcy. Stwórz listę potencjalnych korzyści, uwzględniając priorytety rozmówcy, a łatwiej go przekonasz.

Zieleń w biurze. Biuro ekologiczne powinno być zielone, zadbaj zatem o roślinność. Powinna w nim być chociaż jedna duża roślina. Rośliny produkują więcej tlenu, tworząc czystsze miejsce do pracy. Powinny być w każdym pomieszczeniu w biurze.

fot. StockSnap / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾