Program mój prąd
Ekologia

Czy program Mój Prąd 2021 ruszy w Lipcu?

Mój Prąd 2021, czyli program dofinansowania do fotowoltaiki, spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród indywidualnych inwestorów. Sumę równą 1 mld złotych rozdysponowano w bardzo krótkim okresie czasu, bo w niecałe 1,5 roku. Pula środków opustoszała na długo przed planowanym zakończeniem przyjmowania wniosków. Jednak dla tych, którzy nie skorzystali z programu, mamy dobrą wiadomość. Wszystko wskazuje na to, że dotacje do fotowoltaiki ruszą ponownie. Kiedy to nastąpi?

Jak można wyczytać na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, sugerowana data kolejnej edycji programu Mój Prąd to 1 lipca 2021 roku. Czy jest to więc data, w której program zostanie znowu uruchomiony?

Czy program “Mój prąd” będzie w 2021 roku?

Dofinansowanie do fotowoltaiki

Program Mój Prąd spotkał się z wielkim uznaniem i sprawił, że pojęcie fotowoltaika, nie jest już obce żadnemu Polakowi. Oszczędzać dzięki energii słonecznej, chce coraz więcej obywateli naszego Państwa, co widać gołym okiem, spoglądając na statystki. W 2019 roku przyłączono ok. 110 tysięcy mikroinstalacji. Dla porównania w 2020 roku liczba ta wzrosła do 320 tysięcy.

Zakończenie naboru do programu Mój Prąd wzbudził wiele obaw na temat jego kontynuacji i prowadził spory niepokój w branży. Wiele osób, posiadało i posiada wątpliwości co do tego, czy inwestować w fotowoltaikę, czy poczekać na oficjalne informację na temat następnej edycji dofinansowania.

Jednak jest już pewne, że Mój Prąd 2021 będzie programem widniejącym na liście dofinansowań. Poinformował o tym już podczas jednej z konferencji przedstawiciel rządu w październiku 2020 roku. Rząd dostrzegł wielki potencjał narzędzia i rozwój rynku fotowoltaicznego w naszym kraju.

Program Mój Prąd stanowił ważne wsparcie zarówno dla osób indywidualnych, jak i całej branży energetyki słonecznej. Jest to jedna z nielicznych gałęzi przemysłu, która gładko przeszła przez pandemię koronawirusa, nie notując dostrzegalnych strat.

Cały program przyniósł niesamowite efekty. Jak mogliśmy się doliczyć na początku 2021 roku, wniosek złożyło ok. 265 655 tysięcy Polaków, a 88 % z nich pochodzi z 2 tury naboru. Szacuje się, że dzięki zainstalowanym systemom, uda się zmniejszyć ilość produkowanego dwutlenku węgla o ok. 505 tysięcy ton na rok.

Dotacja “Mój prąd” 2021 – nowe warunki

Do tej pory dotacje do fotowoltaiki obejmowały jedynie instalacje o mocy od 2 kW do 10 kW. W 2021 roku zapowiadają się znaczne zmiany. Projekt zostanie rozszerzony o inne ekologiczne rozwiązania, które są kompatybilne z fotowoltaiką, a są to:

  • systemy optymalizacji zużycia energii w domu;
  • przydomowe ładowarki do elektrycznych pojazdów;
  • magazyny energii występujące lokalnie;
  • systemy magazynowania ciepła i chłodu.

Program Mój prąd 2021 – kiedy ruszy?

Tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszyscy Ci, którzy chcą skorzystać z dofinansowania do fotowoltaiki mogą spać spokojnie oraz wstrzymać się z bieżącymi inwestycjami. Program Mój Prąd w 2021 roku ruszy, co potwierdził jeszcze wiceminister klimatu i środowiska Piotr Zyska podczas konferencji w lutym 2021 roku.

Informacje podane przez NFOŚiGW sugerują, iż nadal trwa przetwarzanie wniosków, które zostały złożone w II naborze, gdzie termin mijał 6 grudnia 2020 roku. Szacuje się, że rozstrzyganie tych wniosków będzie trwało do końca I półrocza roku 2021. III nabór możliwy będzie tylko wtedy, gdy nastąpi zakończenie i podsumowanie poprzedniej edycji programu.

Wszelkie informacje dotyczące programu można śledzić na stronie mojprad.gov.pl. Tam też możliwe jest uzyskanie większej ilości informacji dotyczących składania wniosków.

Materiał zewnętrzny (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾