Żubr w puszczy
Zwierzęta

Policzono żubry w Białowieży! Znamy populację żubra w Puszczy

Każdego roku odbywa się liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej. Znamy wynik tegorocznej inwentaryzacji. Sprawdź, dla ilu żubrów domem jest Puszcza Białowieska.

Ile jest żubrów w Białowieży?

Podczas zimowej inwentaryzacji żubrów żyjących na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej policzono, że – według aktualnych danych – jest 715 osobników, w tym 70 młodych urodziło się w 2020 roku. Park narodowy podkreśla, że są to dane uzyskane na bazie dokonanych obserwacji.

Odnotowano 18 przypadków naturalnej śmierci lub po atakach drapieżników, 10 żubrów zostało wyeliminowanych w 2020 roku w ramach odstrzałów selekcyjnych, a jednego osobnika przewieziono do Puszczy Augustowskiej.

Poza tym żubry są mocno rozproszone, co też mogło sprawić, że ostatecznie mniej się ich doliczono niż podczas zeszłorocznej inwentaryzacji.

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej

Doroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej jest przeprowadzane każdego roku w sezonie zimowym w ramach inwentaryzacji. Ponadto obejmuje ona ocenę kondycji i struktury populacji. Pracownicy parku i naukowcy mogą wtedy przeprowadzić badania, bo zwierzęta zbierają się w grupy, np. w miejscach dokarmiania. Można też łatwo je wytropić po śladach pozostawianych na śniegu.

Śnieg i mróz ułatwiają liczenie, a tak dobrych warunków pogodowych nie było dawno. Z powodu niewystarczających czynników atmosferycznych dwa lata temu nie wykonano całej inwentaryzacji.

Szeroki zakres terytorialny

Obserwacje przeprowadzono w Białowieskim Parku Narodowym, ale dodatkowo również w nadleśnictwach wokół parku, tj. w Białowieży, Hajnówce, Bielsku, Browsku, objęto też Nurzec i Rudkę. Populacja białowieska wyróżnia się też znacznym rozproszeniem – zwierzęta liczono aż w ponad 80 lokalizacjach.

Zeszłoroczna inwentaryzacja żubrów

Rok temu podczas inwentaryzacji doliczono się 770 osobników, w tym 70 młodych – uznano je za dane szacunkowe, ale zarazem wiarygodne. W trakcie tegorocznej inwentaryzacji zaobserwowano 715 żubrów, w tym 70 cieląt. Sprawia to, że łatwo jest pominąć pojedyncze okazy czy nawet niewielkie grupy żubrów.

Żubr polski w Białowieskim Parku Narodowym

Stado białowieskich żubrów to symbol Puszczy Białowieskiej – żubr nazywany jest też królem puszczy. Dla zwiedzających jest udostępniony Rezerwat Pokazowy Żubrów. Można w nim oglądać żyjące w warunkach zbliżonych do naturalnych żubry, ale też łosie, koniki polskie typu tarpan, sarny, jelenie, dziki, żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym), rysie i wilki. Rezerwat stanowi ważną atrakcję turystyczną.

Weekend w Białowieży? Wyjedź na spotkanie z Żubrem: https://exorientelux.pl/wycieczka/planeta-puszcza/

Lena.k

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾