Rzekotka
Zwierzęta

Rzekotka drzewna

Rzekotka – gatunek płaza należący do rodziny rzekotek. Nazywana jest również żabką drzewną. Ma ciało krępe, a jednocześnie delikatne i kształtne.

Wygląd rzekotki drzewnej

Rzekotka drzewna na drzewieGłowa rzekotki jest słabo wypukła, pysk szeroki, oczy są duże, wyłupiaste i umieszczone po bokach głowy, skierowane do przodu. Umożliwiają one zarówno widzenie obuoczne, jak i patrzenie w dół i na boki. Dobrze widoczna jest błona bębenkowa. Kończyny przednie posiadające palce niezbyt długie, połączone u nasady fałdami skórnymi i zakończone lepkimi przylgami. Odnóża tylne mają silne palce, spięte dobrze rozwiniętą błoną pławną i również zakończone przylgami, umożliwiającymi utrzymanie się na powierzchnio liści i wspinanie się po gładkich powierzchniach. U rzekotki występuje charakterystyczne wygięcie ciała w części biodrowej. Skóra jest bardzo delikatna, gładka.

Zmiany ubarwienia żaby

Liczne gruczoły śluzowate nadają jej znaczną elastyczność. Liczne monocyty umożliwiają szybkie zmiany ubarwienia. Może się ono zmieniać w zależności od temperatury, wilgotności, oświetlenia oraz czynników wewnętrznych, takich jak: ból, głód itp. W tych odmiennych warunkach rzekotka drzewna może się stawać: żółta, szara, oliwkowa, liliowa, brązowa lub prawie czarna. Po ustąpieniu czynnika, który wywołał zmianę barwy, powraca normalny, zielony kolor. Zdarzają się okazy czarno-kropkowane. Długość ciała samicy rzekotki wynosi około 6 cm, samiec jest nieco mniejszy. Na podgardlu ma on worek głosowy. W okresie godowym na palcach przednich kończyn u samca pojawiają się słabo zaznaczone modzele.

Rzekotka drzewna – występowanie

Rzekotka drzewna zamieszkuje zwarcie całą Europę Środkową i Południową. Jej zasięg występowania na Wschodzie sięga Uralu i Morza Kaspijskiego. Na Północy żyje jeszcze w Danii i na południowych krańcach Szwecji. Nie występuje w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Rzekotka w Polsce

Rzekotka drzewna na liściuPrzedstawicieli tego gatunku spotyka się na obszarze całej Polski lecz wyraźnie rzadziej na pogórzu i w górach, gdzie jego zasięg dochodzi do dolnego regla. Chociaż rzekotki drzewne występują na terenie całego kraju, to są pospolite tylko w Centralnej Polsce, w nielicznych miejscach, przeważnie pokrytych zaroślami, porośniętych niskimi krzewami i drzewami liściastymi. (Jest to jedyny europejski gatunek płaza o nadrzewnym trybie życia). Jednym z takich miejsc jest brama morawska.

Cykl życia

Rzekotka wykazuje aktywność dzienną. Jedynie w okresie godowym jest również ruchliwa w nocy. W tym okresie może również odbywać dalekie wędrówki, nieraz na odległość kilku kilometrów. Wędruje też w poszukiwaniu żerowisk i schronienia na czas snu zimowego. Odżywia się głównie owadami i pajęczakami.

Fot. Josch13 / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾