Kątnik domowy na podłodze
Zwierzęta

Pająk kątnik domowy

Kątnik domowy to jeden z najpowszechniejszych pająków w Polsce. Żyje stosunkowo długo – nawet 7 lat. Osobniki te mogą urosną do 10-18 mm długości, a ich rozpiętość kończyn dochodzi nawet do 90 mm.

Kątnik domowy jest pajęczakiem nieszkodliwym i nie przenosi chorób.

Jak są zbudowane kątniki domowe?

Wspinaczka pająka domowegoKątniki mają zwykle ok. 1 cm. Mają karapaks (twarda grzbietowa powłoka) o przyciemnionym brzegu, 2 symetryczne pasy na grzbiecie, 3 silne szczękoczułki, a z tyłu od 3 do 4 zębów. Posiadają też od 6 do 8 kończyn. Kątniki są aktywne w ciągu nocy, tworzą pajęczyny w zaciemnionych miejscach, np. piwnicach, na tyłach szafek, doniczkach itp.

Występują wszędzie tam, gdzie obecni są ludzie. Idealne warunki panujące w naszych domach czy mieszkaniach, mimo że nie ma w nich dla nich dużo jedzenia, przyciągają kątniki. Głównie mieszkają w domach lub przydomowych ogrodach. Więcej o jego budowie przeczytamy na wikipedia.pl

Kątnik domowy – ugryzienie

Na początku warto zaznaczyć, że zwierzę to nie jest agresywne. Kątnik domowy nie jest pajęczakiem szkodliwym i nie przenosi chorób. Kąsa tylko wtedy, kiedy czuje się zagrożony. Ugryzienie i jad są niegroźne dla człowieka, a jedynym efektem ubocznym może być nieprzyjemne swędzenie. Występuje tylko wtedy, gdy skóra zostanie przebita przez zęby jadowe dużych osobników. Jednak uczulona na jego jad ukąszona osoba powinna zgłosić się do lekarza.

Należy pamiętać, że pająki te można spotkać również na różnego typu wycieczkach np. do bramy morawskiej.

Zwalczanie kątnika domowego

Kątnik w sieciPająki te nie są szkodnikami i nie przenoszą żadnych chorób. Mimo to wiele osób próbuje je zwalczać z powodu różnych przyczyn. Jedni mają na nie alergię, innym przeszkadzają małe pajęczynki w kątach, a jeszcze inni po prostu się ich boją. Sposobów zwalczenia kątnika jest kilka. Jest to m.in.:

  • zmgławanie termiczne,
  • najpopularniejsze zmgławienie ULV,
  • oprysk

W Polsce funkcjonuje wiele firm, które oferują zwalczanie pająków z całego mieszkania. Należy stosować skuteczne preparaty dobrej jakości – nie warto oszczędzać na sprzęcie i preparatach pomagających zwalczać kątniki.

Czym się żywi kątnik?

Kątnika domowego, mimo jego dość nieprzyjemnego wyglądu, można zaliczyć do zwierząt pożytecznych. Pająk ten żywi się mniejszymi owadami, np. muchami, komarami oraz robalami, np. mrówkami, karaluchami. Warto zaznaczyć, że poluje też na inne pająki.

Ile żyje?

Pająk ten jest dość długowieczny. W środowisku przystosowanym do niego jest w stanie dożyć około 4 lat. Jeśli żyje w miejscu, gdzie pożywienie występuje w mniejszej ilości, to żyje około 3 lat.

Zdjęcie kątnika domowego

Fot. Arcaion