Siatka z siedzącym wróblem
Zwierzęta

Osłonki na drzewka – prosty sposób na ochronę przyrody

Drzewa to płuca ziemi, dlatego sadzenie nowych lasów to jedno z priorytetowych działań podejmowanych przez ekologów. Na tym jednak rola człowieka się nie kończy – młode drzewka wymagają ochrony.

Zagrożenia czyhające na młode drzewka

Sadzenie szkółek leśnych w zamian za wycinane lasy to szlachetna idea. Jest to istotny wkład we wspólne dbanie o planetę. Należy jednak podjąć też wszelkie niezbędne działania w celu ochrony drzewek. Las pełen jest dzikiej zwierzyny, która przez cały rok, a szczególnie zimą, lubi podgryzać pnie, czy niszczyć korzenie. Zwierzęta, które mogą mieć ochotę dobrać się do takich drzew to chociażby bobry i zające. Dla nich jest to naturalne instynktowne zachowanie, niestety przekłada się ono na dewastację lasu. Dla młodych drzewek i krzewów jest to praktycznie odebranie szansy na rozwój. Dlatego naprzeciw temu zagrożeniu wychodzi firma novmax, ze swoją ofertą osłonek na drzewa.

Jak ochronić świeżo zasadzony las?

Jeśli naprawdę chcemy żyć ekologicznie i chronić przyrodę, nie zostawiajmy szkółek leśnych bez opieki. Najskuteczniejszym sposobem zapobieganie obgryzaniu pni i korzeni przez szkodniki jest montowanie specjalnych osłonek. Są to plastikowe siatki, z których zainstalowaniem poradzi sobie każdy. Gęstość oczek można dopasować do potrzeb. Siatka nie ogranicza dopływu światła słonecznego, a chroni strategiczne miejsca przed dziką zwierzyną. Innym prostym sposobem na ochronę przyrody jest montowanie w ogrodach, parkach i sadach siatek przeciw kretom. Dzięki temu ochronimy roślinność bez krzywdzenia zwierząt, które według polskiego prawa są pod ochroną.

O. / pixabay / pasja1000

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞