Wodospad Bieszczady
Miejsca

Podgórzańskie wodospady

„Wodogrzmoty Mickiewicza” czy Wielka Siklawa w Tatrach to znane większości turystów, pokaźnych rozmiarów wodospady. Tak dużych wodospadów jest w Polsce niewiele, nie znaczy to jednak, że w ogóle jest ich mało. Na przykład w zalesionych dolinkach Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego jest ich przynajmniej kilka.

Park ten położony jest na Pogórzu Ciężkowickim. Podłoże geologiczne tego regionu stanowią utwory fliszowe jednostki śląskiej. Grube ławice piaskowców istebniańskich i ciężkowickich często tworzą w wąskich i stromych dolinkach wysokie progi skalne. Spływające po nich potoki tworzą malownicze kaskady i wodospady ukryte w trudno dostępnych miejscach. Wędrówka takimi dolinkami nie należy do łatwych, ale widoki wynagradzają wysiłek. Średnia wysokość wodospadów na terenie Parku wynosi około 1,5 metra.

Największy i najbardziej znany wodospad znajduje się w miejscowości Ciężkowice. Jar „Wodospad”, bo tak brzmi jego oficjalna nazwa, jest pomnikiem przyrody. Położony w długim na 40 i wysokim na 20 do 25 m jarze, utworzonym na spękaniu ciosowym piaskowców ciężkowickich ma 10 m wysokości i szczególnie okazale prezentuje się zimą tworząc olbrzymi sopel lodowy.

Dwa niewiele mniejsze wodospady znajdują się w odległości kilkuset metrów od pomnika przyrody, wśród tzw. Skałek na Wydymaju. Pięknie prezentuje się również wodospad na rzece Rudzianka, w miejscowości związanej z wydobywaniem rud żelaza o nazwie Ruda Kameralna. Wodospad położony jest w łatwo dostępnym miejscu, tuż przy drodze Borowa – Filipowice.

Szereg mniejszych, ale równie urzekających wodospadów spotkać można w leśnych dolinkach Policht, Gromnika, Słonej i innych miejscowości na terenie Parku. W Polichtach znajduje się 7 wodospadów, z których największy ma 3 m wysokości oraz dwie kaskady, z których dłuższa ma 4 m długości i 2 m wysokości.

Niektóre z tych obiektów (jak np: wodospad w Rudzie Kameralnej) zasługują na objęcie ochroną prawną jako pomniki przyrody.

Fot. jozefbabij

Michał to doświadczony ornitolog i miłośnik polskiej przyrody. Jego pasje obejmują rowerowe wyprawy i zwiedzanie parków narodowych. Jego teksty są bogate w fachową wiedzę i osobiste doświadczenia, służąc jako zachęta do odkrywania i ochrony rodzimej natury. 🐦🚴‍♂️🏞