Ekologia

Pozbądź się starego grata i oddaj go do recyklingu

Poruszanie się starym samochodem nie zawsze jest wyborem, a kwestią tego, że nie do końca możemy sobie pozwolić na zakup nowego auta prosto z salonu. Jednak jest część użytkowników wiekowych aut, którzy poruszają się nimi z własnej nie przymuszonej woli, argumentując to względami, które w konfrontacji z rzeczywistością okazują się być mitem. Czy więc warto wymienić swój samochód na nowszy model, nawet gdyby miałby to być pojazd używany? Jakie korzyści dla środowiska to ze sobą niesie?

Kilka kwestii o eksploatacji aut sprzed lat parunastu

Powszechnie mówi się o tym, że eksploatacja starych aut jest znacznie tańsza. Jednak nie zawsze, a już na pewno nie w każdym przypadku jest to prawda. Gdy uwzględni się zapotrzebowanie na paliwo (co jest jednak znaczącym lub nawet najwyższym kosztem eksploatacyjnym) to okaże się, że poruszanie się leciwym gruchotem wcale nie jest tanie! Tyczy się to zwłaszcza aut z silnikiem benzynowym, które w przypadku jednostek o dużej pojemności skokowej mogą palić w mieście kilkanaście litrów paliwa. W sytuacji, gdy owo auto nie zostało przerobione na gaz, a paliwem pozostaje popularna PB95 lub PB98, nie ma tutaj mowy o żadnych oszczędnościach.

W kwestii ekologii warto jeszcze wspomnieć o spalinach produkowanych przez stare samochody. Auta te nie dość, że wychodząc z fabryki nie spełniały zbyt wygórowanych norm emisji spalin, to dziś wiele z nich mają wycięte lub wypalone katalizatory, filtry cząstek stałych i inne urządzenia mające zapewnić możliwie niską emisję zanieczyszczeń.

Samochód powinien zostać zezłomowany na stacji demontażu

Proces recyklingu pojazdów jest ekologiczny

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że recykling aut w większości wypadków przeprowadzany jest rzetelnie i prawidłowo. A tak zrealizowana kasacja pojazdów to świetny sposób na odzysk surowców naturalnych! Recykling samochodowy odbywa się w wyspecjalizowanych do tego miejscach jakimi są stacje demontażu pojazdów. Tam samochód poddany jest rozbiórce na konkretne podzespoły. Spuszczane do wszystkie płyny eksploatacyjne oraz olej silnikowy, których możliwe jest przetworzenie na nowy produkt w postaci domieszki do środków smarnych. Wrak pojazdu to także (a może przede wszystkim) metale, które po bardzo łatwej obróbce nadają się do ponownego wykorzystania, a co za tym idzie zmniejsza się zapotrzebowanie zużycie surowców naturalnych. Ich źródłem jest nie tylko karoseria, ale i również akumulator, wiązki kabli, szyby samochodowe oraz wiele innych materiałów zdolnych do ponownego użycia.

Porzucone opony mogą stanowić odpad niebezpieczny!

Miejsca do demontażu samochodów

Możemy dokonać legalnego wycofania auta z eksploatacji jedynie w lokalizacjach posiadających do tego odpowiednie zezwolenia (poważnienie marszałka województwa, w którym znajduje się złomowisko). Certyfikowany auto złom dba o to, aby zezłomować auto w sposób dbający o ochronę środowiska. Od zyskiwać jak najwięcej surowców, które można przetwarzać i wykorzystać wiele razy, a te stanowiące odpad bezpiecznie zutylizować. Dobrze przeprowadzony recykling samochodów ma pozytywny wpływ na środowisko. Zapewnia też, że niebezpieczne substancje i materiały niebezpieczne gromadzone są pojemnikach (oznaczonymi kodami odpadów) i nie przedostają się do gleby oraz wód gruntowych.

Istotne jest, aby dokonywać demontażu aut w firmach posiadających odpowiednie zezwolenia. Zapewni nam to również otrzymanie dokumentów pozwalających na wyrejestrowanie samochodu w Wydziale Komunikacji. Bez zaświadczenia o demontażu pojazdu możemy mieć trudności w załatwieniu tych formalności.

Opracowanie: skupowanie.pl https://skupowanie.pl/

Materiał partnera (LH)

Karolina to ekspertka w dziedzinie behawiorystyki kotów, właścicielka trzech futrzaków i autorka artykułów o opiece nad kotami. W swojej pracy współpracuje z weterynarzami, dzięki czemu jej porady są aktualne i rzetelne. Jest znana z humorystycznego podejścia, nazywając swój dom "luksusowym hotelem dla kotów". 🐱📚🐾