Utylizacja elektrośmieci
Ekologia

Utylizacja elektrośmieci – co warto wiedzieć?

Elektrośmieci to zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny. Są nimi zużyte, przestarzałe albo zepsute pralki, lodówki, telefony, tablety, komputery, żarówki, sprzęt audio, żelazka, telewizory, wiertarki i inne podobne sprzęty zasilane na prąd albo na baterie. Zastanawiasz się, dlaczego utylizacja elektrośmieci to istotna sprawa? Odpowiedź poniżej!

  1. Zużyty sprzęt elektryczny – na czym polega jego recykling?
  2. Utylizacja elektrośmieci i substancje szkodliwe dla środowiska
  3. Co można odzyskać z elektrośmieci?

Odpady elektroniczne to problem, który dotyczy zarówno krajów rozwiniętych, jak i krajów rozwijających się.

Utylizacja elektrośmieci

Zużyty sprzęt elektryczny – na czym polega jego recykling?

Punkty odbioru zużytego sprzętu elektronicznego to obecnie jeden z najistotniejszych elementów dbania o prawidłową utylizację odpadów elektronicznych i elektrycznych, które zalegają w domach prywatnych użytkowników, jak również magazynach przedsiębiorstw i firm. Niestety współczesna elektronika jest projektowana w taki sposób, by użytkownicy musieli ją wymieniać relatywnie często. Jest to trend generujący ogromne ilości elektroodpadów, które są bardzo niebezpieczne dla naszego środowiska naturalnego. Takie śmieci zawierają dużo substancji mogących realnie zagrozić roślinności, glebie, wodom gruntowym, zwierzętom, a pośrednio również ludziom.
Utylizacja elektrośmieci i recykling zużytych sprzętów obejmuje:

  • smartfony i tablety;
  • komputery PC i laptopy;
  • sprzęt AGD;
  • sprzęt RTV;
  • baterie;
  • drukarki i kserokopiarki;
  • oprawy świetlne i lampy.

Utylizacja elektrośmieci i substancje szkodliwe dla środowiska

Sprzęt elektryczny i elektroniczny, poza korzystaniem z wielu części i elementów możliwych do ponownego wykorzystania lub przetopienia, np. poprzez recykling komputerów, zawiera także wiele substancji szkodliwych dla środowiska i otoczenia. Po oddaniu sprzętu do recyklingu wszystkie urządzenia są sprawdzane pod kątem sprawności poszczególnych elementów składowych, odnawiane i przywracane do sprawności albo rozbierane na części mogące zostać ponownie wykorzystane. Są one odpowiednio zabezpieczane i właściwie utylizowane albo poddane recyklingowi w celu odzysku materiałów takich jak plastik czy metale kolorowe. Warto pamiętać, że każdy, kto jest zainteresowany oddaniem zużytego sprzętu, przyczynia się do poprawy jakości naszego środowiska. Warto też dodać, że jest to mądry sposób na pozbycie się zalegających, niepotrzebnych urządzeń.
Sprzęty elektryczne i elektroniczne składają się z wielu komponentów, a wiele z nich jest niebezpiecznych i wysoce toksycznych. Jeśli nie zostaną one powstrzymane przez naukowo zrównoważony recykling i utylizację, mogą doprowadzić do katastrofalnego wpływu na środowisko, klimat, a co za tym idzie – nasze codzienne życie!

Co można odzyskać z elektrośmieci?

Przy braku odpowiednich systemów zbierania i usuwania, jak i świadomości oraz odpowiednich przepisów, problem może stać się bardziej dotkliwy. Niemniej, e-odpady są z jednej strony niebezpieczne dla środowiska, a z drugiej mogą być wartościowe. Trzeba przyznać, że elektroniczne odpady są najszybciej rozwijającym się segmentem strumienia odpadów komunalnych. Czy zastanawiałeś się kiedyś, co można odzyskać z elektrośmieci? Zawierają one wiele cennych metali, w tym metali szlachetnych, możliwych do odzyskania materiałów takich jak miedź, złoto, srebro, aluminium i metale żelazne. Odzysk złota i innych metali jest istotny zarówno z powodów środowiskowych, jak i finansowych.
Trzeba w tym miejscu zaznaczyć, że przypadkowy recykling oraz utylizacja e-odpadów przez podmioty, które kierują się wyłącznie chęcią zysku, mogą mieć szkodliwe konsekwencje dla mieszkańców i środowiska.

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾