skup złomu w trosce o ekologię
Ekologia

Skup złomu od firm, w trosce o ekologię

Skup i sprzedaż złomu oraz innych surowców wtórnych, to działanie ekologiczne, które ma na celu zmniejszenie ilości odpadów, zanieczyszczających środowisko. Złom jest bowiem materiałem, który po przetopieniu, można wykorzystać ponownie, do produkcji różnego rodzaju przedmiotów. Zamiast więc wyrzucać niepotrzebne metalowe części na wysypisko śmieci, lub co gorsza, do lasu, lepiej zawieźć je do skupu i jeszcze na tym zarobić.

1. Skup złomu od firm we Wrocławiu i Strzegomiu

2. Odbiór złomu 

3. Co dalej dzieje się ze sprzedanym złomem?

Skup złomu od firm we Wrocławiu i Strzegomiu

Skup złomu działający na terenie Wrocławia i Strzegomia, zajmuje się skupowaniem niepotrzebnych elementów stalowych i wykonanych z  metali kolorowych. Współpracuje on tylko z dużymi firmami i podmiotami gospodarczymi, co czyni transakcje uczciwymi i bardziej wiarygodnymi. Tzw. „złomiarze” nie mają tu szans, ponieważ firma nie przyjmuje surowców od osób prywatnych. Firmy produkcyjne, budowlane czy transportowe, mają czasem nie lada problem z zalegającymi niesprawnymi maszynami, zużytymi częściami i starymi samochodami. Z pomocą przychodzi wtedy skup surowców wtórnych. Po przetopieniu, metale posłużą do produkcji innych materiałów i nie będą stanowiły zagrożenia dla środowiska. Równie korzystnym rozwiązaniem, jest sprzedaż w skupie złomu metali kolorowych. Pod tym pojęciem, należy rozumieć np. mosiądz żółty, kable miedziane, mosiądz pobiał, aluminium, ołów i miedź milbera. 

skup złomu w trosce o ekologię

Odbiór złomu

Złom stalowy czy z metali kolorowych, jest ciężki i trudny do przewiezienia. Dlatego, skup zapewnia własny transport surowców. Posiada ona najnowocześniejszy sprzęt, czyli samochody i kontenery do transportu materiałów. Gwarantuje pełną obsługę logistyczną nie tylko na terenie Polski, ale także sąsiednich krajów, takich jak Czechy, Słowacja, Niemcy i Węgry. Co więcej, w skład wyposażenia skupu, wchodzi przenośne laboratorium, w którym analizuje się skład chemiczny złomu. Surowce nie mogą być bowiem zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi i radioaktywnymi. Najmniejsza ilość materiału, który może zostać przewieziony w specjalnym kontenerze, wynosi 5 ton. Jeśli sytuacja tego wymaga, skup wysyła na miejsce odbioru specjalistów, którzy zdemontują stare maszyny i załadują je do kontenerów. Jak twierdzą właściciele firmy, sprzedaż złomu w ich skupie przynosi duże korzyści finansowe kontrahentom. Proponują im bowiem wysokie ceny surowców. Rozliczenia odbywają się natomiast tylko za pośrednictwem przelewów bankowych. 

Co dalej dzieje się ze sprzedanym złomem?

Skup złomu współpracuje z największymi w kraju hutami i odlewniami. To tam najczęściej trafiają zakupione elementy metalowe. Warto wiedzieć, że złom dzieli się na klasy, a najważniejszym wyznacznikiem klasyfikacji jest jego grubość. Pozostałe parametry, według których ocenia się złom, to jego gęstość nasypowa, oraz wielkość pojedynczego kawałka metalu. W skupach złomu, najwyższą cenę uzyskują grube elementy wsadowe. Są to fragmenty stali, pocięte na kawałki takiej wielkości, żeby od razu można było włożyć je do pieca hutniczego, bez konieczności dalszego przycinania. Badanie laboratoryjne składu chemicznego złomu, pozwala stwierdzić, czy w stopie nie znajduje się zbyt dużo chromu. Jeśli tak, to taki złom, nie nadaje się do przetapiania w piecach hutniczych. Jest tak dlatego, że tworzące się wówczas opary są niebezpieczne dla zdrowia pracowników. Dlatego stal z dużą ilością chromu, trafia do odlewni, w których znajdują się piece o konstrukcji zapobiegającej wydostawaniu się niebezpiecznych substancji.

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾