smog z komina
Ekologia

Jak chronić się przed smogiem?

Negatywny wpływ smogu na nasze zdrowie został już wielokrotnie udowodniony. Na emisję pyłów i zanieczyszczeń powietrza mamy wpływ, ale na wiele czynników warunkujących jego powstawanie już nie. Nie potrafimy m.in. rozwiać mgły, wpływać na wiatry czy zmniejszyć wilgotności powietrza. Oto kilka porad, dzięki którym w dużym stopniu zneutralizujecie skutki uboczne oddychania smogiem. 

Podstawowe zasady, jak chronić się przed smogiem

Mieszkasz na obszarze dotkniętym problemem zanieczyszczenia powietrza, ale przecież musisz wychodzić z domu. Smog to niewidzialny wróg, z którym warto nauczyć się walczyć. Przecież czeka na Ciebie praca, musisz zrobić zakupy i wyjść z psem. Ludzie muszą przemieszczać się, a większość z nas spędza sporo czasu na powietrzu. Możemy jednak, troszcząc się o siebie i bliskich, w miesiącach największego nasilenia smogu, przestrzegać kilku zasad. Pomogą nam one się przed nim chronić.

  • Monitoruj stan zanieczyszczenia powietrza regularnie, a głównie przed zamiarem wyjścia z domu. Sprawdzaj stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska powietrze.gios.gov.pl lub pobierz aplikację mobilną.
  • Unikaj przebywania na zewnątrz wieczorami i nocą, bo o tych porach stężenie szkodliwych pyłów jest najwyższe. Jeśli wiesz, że w Twojej okolicy oddychanie nie jest teraz zdrowe, nie spaceruj długo.
  • Zadbaj o swoje otoczenie i czyste powietrze w domu – korzystaj także z filtrów i oczyszczaczy. 
  • Osoby bardziej narażone na wpływ smogu – jak m.in. osoby z astmą czy seniorzy – powinny nosić specjalną maskę antysmogową, dobrej jakości, z odpowiednim certyfikatem. Takie modele potrafią zatrzymać prawie 100% zanieczyszczeń i zapewnią ochronę i komfort.
  • Zwracaj uwagę również na warunki atmosferyczne. Kiedy jest ciepło, pada deszcz i wieje wiatr, powietrze zwykle jest dobre, bo ludzie nie ogrzewają mieszkań. Poza tym z deszczem na ziemię opadają pyły, a wiatr je rozwiewa. Gdy jednak jest zimno i bezwietrznie, powietrze niemal na 100% będzie gorszej jakości – jest wtedy wyższe spalanie, więcej ludzi wybiera jazdę samochodami, a pył długo utrzymuje się w powietrzu, bo nie jest rozwiewany przez wiatr.
  • Kiedy poziomy alarmowe są przekroczone, nie wychodź z domu, jeśli nie masz naprawdę potrzeby. Unikaj spacerowania i uprawiania sportów, wybierz się do klubu fitness lub na basen.
  • Oddychaj przez nos, bo jest on naturalnym filtrem powietrza. Oddychanie nosem jest znacznie zdrowsze niż oddychanie ustami.
  • Polecane jest wietrzenie mieszkania w czasie, gdy stężenie pyłu jest niskie – późnym rankiem i popołudniami.
  • Staraj unikać się ruchliwych ulic oraz przedmieść, gdyż gromadzi się tam bardzo dużo zanieczyszczeń wywołanych przez samochody. W godzinach szczytu zanieczyszczenie powietrza jest bardzo wysokie.
  • Ogranicz korzystanie z samochodu, częściej wybieraj komunikację miejską. Należy też pamiętać o wymianie filtra kabinowego. Im filtr jest bardziej zanieczyszczony, tym słabiej wyłapuje zanieczyszczenia z powietrza.
  • Jeśli używasz maski antysmogowej, pamiętaj, by systematycznie wymieniać w niej filtr.
  • Dbaj o kondycję, odporność, wprowadź zdrową i zbilansowaną dietę. Wybrane produkty odżywcze (głównie warzywa, owoce czy oleje) mogą zmniejszyć negatywny wpływ smogu na organizm człowieka. Udowodniono między innymi, że kwasy omega-3 zmniejszają efekty działania zanieczyszczonego powietrza na organizm. Witaminy A, C, E oraz selen pomagają zneutralizować nadmiar wolnych rodników w organizmie, które są produkowane jako efekt m.in. oddychania zanieczyszczonym powietrzem.
  • Otaczaj się roślinami, często wyjeżdżaj i korzystaj z możliwości obcowania z naturą. Staraj się jak najczęściej spędzać czas poza miastem. Przed wyjazdem upewnij się, jaka jest tam sytuacja – np. w Zakopanem jest gorzej niż w wielu innych miastach.

KKw, f: JerzyGorecki / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾