Ekologia Ochrona przyrody

Termoformowane opakowania z tworzyw sztucznych – ekologia i szerokie możliwości

Opakowanie z tworzywa sztucznego, wbrew obiegowym opiniom mogą być przyjazne środowisku naturalnemu. Możliwość recyklingu tych opakowań dzięki postępowi technologicznemu wciąż rośnie. Mamy dziś na rynku pudełka, tuby, kasety, blistry z folii BIO-PET. To jedna z przełomowych zmian technologicznych w zakresie produkcji opakowań z tworzyw sztucznych.

Na czym polega innowacyjność opakowania z tworzyw sztucznych wykonanych z folii BIO-PET? Dają one możliwość pełnego wykorzystania surowców wtórnych. Kiedyś można było używać folii PET pochodzącej z odzysku tylko to tworzenia jednej z trzech warstw folii w nowych opakowaniach. Folia BIO-PET ma wszystkie warstwy zbudowane z przetworzonego surowca, czyli np. przemiału PET, mielonej preformy i regranulatu lub płatka butelkowego.

Więcej o opakowaniach BIO-PET i innych opakowaniach ekologicznych na stronie https://uni-pak.pl/produkcja-opakowan-z-plastiku-eko/

Opakowania z tworzyw sztucznych przyjazne środowisku

O tym, czy dane opakowanie z tworzywa sztucznego jest ekologiczne, decyduje nie tylko surowiec, z którego jest wykonany, ale także sposób pozyskania tego surowca, możliwości w zakresie recyklingu, trudność w przetwarzaniu i składowaniu lub utylizacji. Opakowania z folii PET zdobyły tu przewagę nad foliami PCV: te pierwsze zdecydowanie lepiej poddają się recyklingowi. Wśród producentów działających na terenie Unii Europejskiej systematycznie spada ilość produkowanych opakowań z PCV. Wciąż są one obecne za to w imporcie z krajów azjatyckich.

Jednolite opakowania z tworzywa sztucznego

O tym, czy opakowanie nadaje się do recyklingu decyduje też w sporym stopniu jego złożoność. Im bardziej jednolite opakowanie lub im łatwiej rozłożyć je na jednolite elementy, tym jest ono przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego.

Jeśli opakowanie składa się ze sklejonych elementów o różnym składzie surowcowym, recykling staje się trudniejszy także dlatego, że osoba wyrzucająca opakowanie ma trudności z zakwalifikowaniem odpadu do jednej kategorii. Demontaż może być zbyt skomplikowany lub użytkownik może z niego zrezygnować z braku czasu lub chęci. Wtedy opakowanie może wylądować niestety w odpadach zmieszanych. Jeśli np. przyjrzymy się opakowaniom typu blister, możemy wyróżnić kilka typów. Blistry nich składają się z dopasowanej do zapakowanego przedmiotu części z tworzywa sztucznego (wyprodukowanej często metodą termoformowania) oraz ścianki tylnej, spłaszczonej.

Ekologiczne opakowania z tworzyw sztucznych: prostota lub jednolitość

Tylna ścianka opakowania typu blister może być wyprodukowana z różnych materiałów: papieru lub folii sztywnej. Różne mogą być też sposoby łączenia tylnej ścianki z częścią dopasowaną do produktu: może być to np. zgrzane, spięte, przymocowane na zatrzask.

Jeśli przednia i tylna ściana blistra jest wykonana z takiej samej folii sztywnej, a w środku umieszczona jest tekturowa karta z opisem produktu, opakowanie będzie o wiele lepiej nadawać się do recyklingu niż jeśli tylną ściankę wykonamy z papieru połączonego z tworzywem metalowymi spinkami, które bardzo trudno usunąć. Nabywca produktu będzie mieć wątpliwości gdzie wyrzucić opakowania, a jego rozmontowane może mu się wydać stratą czasu. Wyrzuci wtedy całość razem z papierem to tworzyw sztucznych lub w skrajnym przypadku do odpadów zmieszanych, co będzie najgorszym rozwiązaniem.

Podobne problemy mogą pojawić się w przypadku opakowań typu tuba. Często jest ono wykonane z folii sztywnej łączonej za pomocą kleju. Na rynku są jednak dostępne także tuby łączone bezklejowo – np. firma Uni-Pak z Bolesławca posiada zastrzeżoną w Urzędzie Patentowym RP technologię pozwalającą wytwarzać tuby z folii twardych bez kleju do łączenia elementów. Takie tuby są trwałe, estetyczne i przyjazne środowisku naturalnemu ponieważ w 100% można je poddać recyklingowi.


Kto ma wpływ na to, aby opakowania z tworzyw były ekologiczne?

Klienci w sklepach mają stosunkowo mały wpływ na to, czy opakowania ekologiczne będą coraz popularniejsze, ponieważ kierują się głównie oceną produktu, a nie opakowania. Jest to możliwe w przypadku prostych produktów takich jak np. kasza czy ryż, gdzie różnice cen są stosunkowo nieduże, a często opakowania przyjazne ekologii mają nawet niższe ceny – np. ryż w papierowej torbie pakowany luzem jest często tańszy niż ryż w woreczkach włożony do pudełka z lakierowanego papieru. Jeśli jednak ktoś kupuje np. zestaw kołków rozporowych w sklepie budowlanym, różnica w cenach może być znaczna lub trudna do porównania, a opakowanie w formie różnego rodzaju blistrów może mieć przy wyborze znikome znaczenie.

Dlatego ważna jest świadomość producentów produktów, którzy dzięki doborowi ekologicznych opakowań mogą utrwalać swój wizerunek jako firmy zorientowanej na ochronę środowiska. To firma sprzedająca dany produkt może zwrócić się do producenta opakowań tak określając swoje zapotrzebowanie, aby powstało ekologiczne opakowanie z tworzywa sztucznego.

Zapraszamy do konsultacji w firmie Uni-Pak z Bolesławca. Pracujemy dla odbiorców z całej Polski. Pomagamy opracować i wdrożyć opakowania z folii sztywnej.

Źródło: Uni-pak

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾