winogrona
Miejsca

Dni Otwartych Winnic

Mimo że Polska nie jest wyjątkowo znana z produkcji win, zapowiada się ciekawy weekend – pięć winnic położonych na Małopolskim Szlaku Winnym bierze udział w tegorocznej edycji Dni Otwartych Winnic. Rozpoczną się one w sobotę, 18 lipca. Szczegóły zamieszczamy poniżej.

Szlak wina w Małopolsce

Gorczańska Organizacja Turystyczna jest organizatorem szlaku wina w Małopolsce – w tym roku zdecydowano jednak, aby była mniejsza z powodu zagrożeń koronawirusem. Ta edycja Dni Otwartych Winnic będzie zatem inna – zgodna z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Głównego Inspektora Sanitarnego. 

Jakie winnice biorą udział w tegorocznej edycji? 

W ramach tegorocznego projektu zaplanowano pięć spotkań w wybranych małopolskich winnicach – enoturyści spotkają się między innymi w winnicy Nowizny na pograniczu Pogórza Rożnowskiego i Beskidu Wyspowego, a także w winnicy Chronów, na granicy Krajobrazowego Parku Wiśnicko-Lipnickiego. W weekendy dbędzie się też zwiedzanie winnicy Uroczysko w dolinie Dunajca, winnicy Chodorowa na Pogórzu Rożnowskim i winnicy Manru w dolinie rzeki Białej.

Impreza inna niż pozostałe 

W akcji w tym roku weźmie udział mniej winnic z powodu pandemii koronawirusa. Ze względów bezpieczeństwa ograniczono liczbę gospodarstw i wprowadzono dodatkowe obostrzenia i wymogi sanitarne. Mimo to impreza budzi duże zainteresowanie. Tuż po rozpoczęciu zapisów większość miejsc już zarezerwowano. 

Grupy zostały ograniczone do jednej na każdą winnicę i mogą liczyć maksymalnie 50 osób. Oznacza to również, że nikt, kto nie zapisał się wcześniej, nie będzie mógł wziąć w imprezie udziału. Spotkania będą organizowane jedynie na zewnątrz, nie w środku budynków, a także z zachowaniem dystansu społecznego. 

Zalecenia przed imprezą

Uczestnicy będą musieli złożyć oświadczenia COVID-19 o stanie zdrowia, a także przejść pomiar temperatury ciała przed wejściem na spotkanie. Obowiązkowe jest także posiadanie maseczki lub przyłbicy, rękawiczek, długopisu oraz własnego kieliszka do degustacji win.

Lena.k, f: JillWellington / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾