Ekologiczny dom
Ekologia

Ekologiczne domy szkieletowe – nowoczesne budownictwo dla wymagających klientów

Posiadanie własnego domu to marzenie wielu osób, jednak ze względu na coraz wyższe ceny, zdecydowana większość z nich z czasem porzuca te plany i zamiast tego kupuje niewielkie mieszkania. Okazuje się jednak, że własny dom wcale nie musi oznaczać konieczności zadłużania się na 30 lat i poświęcania wielu lat na budowę. Nowoczesne domy ekologiczne spełnią również oczekiwania osób, którym zależy na stanie środowiska naturalnego i wyznają ideę zrównoważonego życia.

  1. Czym wyróżnia się dom ekologiczny?
  2. Firmy oferujące domy ekologiczne
  3. Wysokiej jakości domy drewniane
  4. Gdzie można zobaczyć ekologiczny dom?
  5. Nowoczesne technologie w służbie ekologii

Argumentów przemawiających za tym, aby postawić na dom ekologiczny, jest naprawdę wiele. Zaczynając od atrakcyjnych cen, przez wspomnianą ekologię, a na korzyściach dla portfela związanych z eksploatacją kończąc. Do tego dochodzi krótki czas, w jakim można postawić ekologiczny dom i wysoka jakość. Sprawdź, dlaczego domy szkieletowe są takie wyjątkowe i gdzie można uzyskać dodatkowe informacje na ich temat.

Ekologiczny dom

Czym wyróżnia się dom ekologiczny?

Koncepcja zrównoważonego rozwoju to podstawa w każdym domu ekologicznym. Dzięki temu są one przyjazne dla środowiska i to nie tylko pod względem materiałów wykorzystanych do budowy, ale również codziennego użytkowania. Do budowy domu ekologicznego wykorzystuje się naturalne materiały i surowce (między innymi drewno, gips i wełnę mineralną). Wybierając sprawdzonego wykonawcę, można również uzyskać gwarancję ograniczenia śladu węglowego, ponieważ firma stawia na współpracę z lokalnymi wykonawcami i producentami.

Materiałem, który w przypadku domów szkieletowych odgrywa kluczową rolę, jest specjalne certyfikowane drewno C24. Jest ono nie tylko bardzo trwałe, ale również przyjazne środowisku, ponieważ nie wymaga żadnej impregnacji środkami chemicznymi. Za skuteczną izolację termiczną takich domów odpowiada natomiast wysokiej jakości wełna mineralna, która dodatkowo zwiększa efektywność energetyczną całego budynku. To natomiast prowadzi do obniżenia rachunków za energię, podobnie zresztą jak duże przeszklenia dające dostęp do światła dziennego.

Firmy oferujące domy ekologiczne

Należy jednak pamiętać, że chociaż budowa domu ekologicznego może zostać zrealizowana przez różne firmy, to lepiej nie ryzykować, tylko wybrać sprawdzonego wykonawcę. W końcu chodzi o dom, w którym będzie się mieszkało przez najbliższych kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Warto więc sprawdzić domy ekologiczne oferowane przez firmę z wieloletnim doświadczeniem, która zbiera doskonałe opinie od zadowolonych klientów.

Na stronie można zapoznać się ze szczegółową ofertą, która obejmuje między innymi:

  • domy modułowe,
  • domy ekologiczne,
  • domy energooszczędne,
  • domy pasywne,
  • domy szkieletowe prefabrykowane.

Każdy z nich ma swoje zalety, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji warto je porównać. Jeżeli natomiast pojawią się wątpliwości związane z tym, jakie domy ekologiczne gotowe wybrać, zawsze można poradzić się przedstawiciela firmy. Wiele ciekawych inspiracji na eko domy można też znaleźć na firmowym blogu, gdzie poruszane są takie tematy jak dom bez formalności do 70m2, opisy ekologicznych rozwiązań stosowanych w domu, zalety domów prefabrykowanych oraz porady związane z zakupem działki pod budowę.

Wysokiej jakości domy drewniane

Prefabrykowane domy drewniane bez problemu przetrwają kilkadziesiąt lat. Jeżeli zostaną zbudowane według przemyślanego projektu, mogą stać się wymarzonym miejscem do życia. Dodając do tego to, jak niewiele kosztuje dom ekologiczny w porównaniu z budynkiem stawianym w tradycyjny sposób, wybór jest oczywisty. Przy domach ekologicznych nie trzeba się również przejmować skomplikowanymi i bardzo czasochłonnymi formalnościami, które w przypadku domów z cegły potrafią skutecznie zniechęcić do kontynuowania budowy.

Gdzie można zobaczyć ekologiczny dom?

Pomimo stale rosnącej popularności domów szkieletowych, niektóre osoby wciąż nie są przekonane do wybrania ekologicznego domu. Najczęściej wynika to po prostu z tego, że nigdy nie miały możliwości zobaczyć na własne oczy, jak prezentuje się ekologiczny dom. Na szczęście można to łatwo zmienić, ponieważ pasywny dom pokazowy znajduje się koło Olsztyna. Obiekt ten otrzymał certyfikat potwierdzający, że został wykonany w standardzie pasywnym bez wpływu na komfort użytkowania. Dodatkowo dom spełnia wysokie normy związane z energooszczędnością, efektywnością energetyczną i dbałością o środowisko naturalne.

Nie trzeba jednak jechać do Olsztyna, aby przekonać się, jak wygląda konstrukcja budynku. Na stronie wykonawcy można znaleźć galerię zdjęć, filmy i spacer 360 stopni.

Nowoczesne technologie w służbie ekologii

Zielone dachy, pompy ciepła, rekuperacja, fotowoltaika… to tylko niektóre z wielu technologii, jakie są wykorzystywane w ekologicznych domach. Nawet jeżeli ktoś nie myśli o środowisku naturalnym, to istotnym argumentem przemawiającym za tym, aby zbudować ekologiczny dom, będzie dla niego możliwość obniżenia kosztów eksploatacji dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii.

materiał partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾