Silosy zbożowe
Ekologia Rolnictwo

Zabezpieczenie silosów zbożowych przed szkodliwym działaniem warunków atmosferycznych.

Zabezpieczenie, czy też odnowienie powierzchni lakierowanej często nie należy do najłatwiejszych zdań. Szczególnie jeśli dotyczy to wielkogabarytowych konstrukcji stalowych, takich jak silosy zbożowe, które przede wszystkim wymagają zabezpieczenia przed korozją. Zatem odpowiednia ochrona, konserwacja czy malowanie silosów staje się nie lada wyzwaniem.

Z tego względu warto do takich działań przygotować się sprawnie i wykonać je skutecznie – przede wszystkim poprzez dobór odpowiednich narzędzi oraz produktów.

Silosy zbożowe

Doskonale zdajemy sobie sprawę, że w dzisiejszych czasach systemy i konstrukcje przechowywania i magazynowania produktów sypkich są kluczowym elementem każdego nowoczesnego gospodarstwa. Silosy zbożowe i paszowe są godne zaufania i bardzo trwałe przy zachowaniu właściwych zasad użytkowania oraz konserwacji. Montowane są na podłożu betonowym – w zależności od potrzeb gospodarstwa i rodzaju produkcji – stosowane są silosy lejowe lub płaskodenne.

Antykorozyjne zabezpieczenie tych konstrukcji w odpowiednim czasie gwarantuje utrzymanie ich przydatności do użytku oraz zachowanie właściwości wizualnych i estetycznych. Dzięki temu stają się one świetną inwestycją na długie lata.

Należy jednak przede wszystkim pamiętać o fakcie, że warunkiem niezbędnym do utrzymania trwałości blachy oraz innych metalowych elementów wszystkich silosów jest ich zabezpieczenie przed rdzą i korozją oraz odnawianie zewnętrznej powłoki lakierniczej. Trzeba to robić okresowo. W dobie dzisiejszych czasów dostępne farby i impregnaty do malowania stali zapewniają  skuteczną ochronę nawet tak dużych konstrukcji, często narażonych na bardzo szkodliwe działanie warunków atmosferycznych.

Przy wyborze farby decydującą rolę odgrywa rodzaj blachy oraz zewnętrze warunki – wahania temperatury, wilgoć, wiatr. W momencie kiedy decydujemy się na tradycyjny sposób malowania, to powinniśmy w pierwszej kolejności wykonać antykorozyjną powłokę gruntującą, a następnie nałożyć na nią wierzchnią warstwę farby przeznaczonej do malowania stali. Takie produkty gwarantują ochronę malowanej powierzchni i jednocześnie utrzymanie jej walorów estetycznych przez długi czas (właśnie ze względu na podwyższoną odporność na wskazane negatywne czynniki, takie jak rdza czy korozja).

Warto wiedzieć, że przy konstrukcjach wielkogabarytowych dobrze jest użyć preparatu, który jednocześnie łączy w sobie właściwości antykorozyjne z warstwą wykończeniową. Dzięki takim produktom unikniemy wielokrotnego malowania obiektu – jeden raz w zupełności wystarczy, zatem oszczędzamy wiele czasu i energii. Silosy są zbudowane z powierzchni pionowych, więc należy pamiętać, aby wybrać farbę posiadającą właściwości tiksotropowe.

Silos na zboże można malować ręcznie – sprawdza się to jednak przy pojedynczych silosach o niewielkich kształtach. Ze względu na kształt oraz rozmiar najlepszym sposobem ich malowania jest malowanie natryskowe. Pozwala ono na szybkie, sprawne i precyzyjne wykonanie pracy, przy jednoczesnym zachowaniu jej estetyki. Właściwie wykonywane zabezpieczenie silosu (uwzględniające dobór odpowiednich produktów oraz ich prawidłowej aplikacji), a także  regularne przeglądy wydłużają żywotność tych dużych konstrukcji.

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾