Dziki i metody ich odstraszania
Rolnictwo

Jak odstraszać dziki na gospodarstwie?

Dziki właściwie nie boją się ludzi, przez co coraz częściej pojawiają się na polach uprawnych i w pobliżu zabudowań. Zazwyczaj takie wizyty dają o sobie znać poprzez różnego rodzaju zniszczenia. Stanowi to problem szczególnie na terenach wiejskich. Nic więc dziwnego, że wielu gospodarzy szuka pomysłu na to, jak odstraszyć dziki. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod.

Dzik – czy jest szkodnikiem?

Dziki to jedne z bardziej kontrowersyjnych zwierząt. Są niemile widziane w gospodarstwach czy w pobliżu siedlisk ludzi (więcej o przyczynach tego stanu poniżej), ale w swoim naturalnym środowisku są uznawane za pożyteczne. Ci przodkowie świni domowej żyją w lasach, gdzie ryją ściółkę leśną i glebę oraz mieszają je ze sobą, działając jak naturalne pługi. Zjadają owady, przyczyniając się do zwalczania szkodników. Pomagają też dbać o stan „sanitarny” lasu, zjadając m.in. padlinę. Ich upodobanie m.in. do korzeni, kłączy czy cebulek roślin sprawia jednak, że często pojawiają się też na polach uprawnych, gdzie potrafią wyrządzić niemałe szkody. Dlatego trudno się dziwić, że rolnicy szukają sposobów na to, jak skutecznie odstraszyć dziki z pól.

Jakie szkody wyrządzają dziki w rolnictwie?

Dziki niejednokrotnie udają się w poszukiwaniu pożywienia na pola uprawne. Szczególnie lubią ziemniaki, kukurydzę oraz nasiona zbóż. Podczas poszukiwań ryją w ziemi, wyjadając bulwy, ziarna, kłącza i inne elementy roślin. Potrafią przy tym siać prawdziwe spustoszenie na uprawach i powodować olbrzymie straty finansowe.

Dziki mogą stanowić także zagrożenie dla hodowców zwierząt, ponieważ przenoszą groźne choroby. Szczególne zagrożenie stanowią dla świń, ponieważ chorują na takie same schorzenia jak one. Ponadto w niektórych sytuacjach mogą atakować inne zwierzęta – zdarza się, że dziki atakują psy lub nawet ludzi, nierzadko powodując poważne obrażenia.

Domowe sposoby na odstraszanie dzików

Szukając skutecznego sposobu na odstraszenie dzików, można zacząć od tzw. metod domowych. Nie wymagają one wielkich inwestycji i są dość łatwe w realizacji. Które ze sposobów są godne uwagi?

  • Odstraszanie dzików puszkami i butelkami na ogrodzeniu – dziki nie lubią dźwięków, jakie wydają puszki lub butelki obijające się o siebie nawzajem. Dlatego butelki lub puszki powieszone na sznurkach na płocie albo na wbitych w grunt prętach mogą być skuteczną metodą odstraszania dzików.
  • Wieszanie płyt CD niedaleko upraw – dziki boją się również błyskającego światła, które jest bardzo nieprzyjemne dla tych dzikich zwierząt. Płyty CD poruszające się na wietrze i odbijające promienie słoneczne mogą zatem stanowić skuteczną metodę pomocną w odstraszaniu dzików.
  • Odstraszanie dzików odpowiednimi zapachami – te dzikie zwierzęta nie lubią zapachu człowieka, a konkretnie jego potu. Dlatego tanim sposobem na to, aby zniechęcić dziki do wizyt na Twoim polu czy w gospodarstwie, może być np. rozwieszenie na ogrodzeniu starych, przepoconych ubrań. Innym nieprzyjemnym dla tych dzikich zwierząt zapachem jest zapach pasty do butów. Nie zaleca się jednak smarowania pastą ogrodzeń czy okolicznych drzew, ponieważ wraz z opadami jest ona zmywana i trafia do gruntu, powodując zagrożenie dla roślin oraz zwierząt.

Najskuteczniejsze sposoby ochrony gospodarstwa przed dzikami

Szukasz naprawdę skutecznego sposobu na to, aby odstraszyć dziki? Warto od razu sięgnąć po profesjonalne metody. Zdecydowanie najskuteczniejszą formą obrony przed zniszczeniami powodowanymi przez te dzikie zwierzęta są siatka i pastuch. Ogrodzenie pod napięciem razi dziki przy zetknięciu się z ich ciałem, skutecznie je zniechęcając. Jednocześnie elektryzator na dziki nie robi im krzywdy, a jedynie powoduje dyskomfort. Dużym atutem elektrycznego pastucha jest uniwersalność – pomaga chronić pola nie tylko przed dzikami, ale też przed inną zwierzyną.

Inne skuteczne sposoby obejmują np. specjalne preparaty zapachowe zawierające skoncentrowaną woń potu człowieka, które można nanieść np. na paliki rozstawione wokół pola. Również błyskające światło stroboskopowe skutecznie odstrasza dziki, dlatego niektórzy rolnicy decydują się na montaż specjalnych lamp LED ładowanych energią słoneczną i emitujących nieprzyjemne dla dzików światło. Dobrym pomysłem może być też odstraszacz ultradźwiękowy emitujące fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach, nieprzyjemne dla dzików i innych zwierząt mogących niszczyć uprawy.

Jak odstraszyć dzika? Podsumowanie

Dziki są sporym zagrożeniem dla upraw, ale można je skutecznie odstraszyć. Możesz wypróbować w tym celu metody domowe lub zainwestować w elektrycznego pastucha, który zniechęci do wizyt na polu także inne dzikie zwierzęta. Bezpiecznych i skutecznych sposobów na dziki jest naprawdę sporo!

materiał partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾