owoc na jabłoni
Rolnictwo

Jak zwalczać najczęstsze choroby jabłoni?

Trudno wyobrazić sobie sad owocowy bez obecności drzewek jabłoni. Niestety, są one narażone na wiele chorób, które mogą być przeszkodą dla obfitych zbiorów. Jeśli jednak szybko zauważymy, że jabłoń została zainfekowana, możemy wdrożyć odpowiednie działanie i skutecznie pozbyć się zagrożenia. Warto więc wiedzieć, jak zwalczać najczęstsze choroby grzybowe jabłoni oraz jak je rozpoznać. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Jakie są najczęstsze choroby jabłoni?

Choroby jabłoni obejmują zarówno te o podłożu grzybowym, jak i bakteryjnym. Porażają liście drzewek, owoce i działają destrukcyjnie nawet na korę drzewa. W artykule skupimy się na trzech z nich, które bardzo często infekują drzewka. Oto najczęstsze choroby jabłoni oraz metody ich zwalczania.

Parch jabłoni — najgroźniejsza choroba grzybowa

Parch jabłoni to najczęściej spotykana choroba grzybowa, która atakuje jabłonie. Objawy obejmują zwiędnięcie i obumieranie pędów, a także powstawanie charakterystycznych oliwkowozielonych plam na liściach. Zaatakowane owoce również mają podobne objawy, a dodatkowo cechuje je niewielki rozmiar i zniekształcenie. Jak zapobiegać chorobie? W tym przypadku najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie ochronny środek na parcha jabłoni.

Sprawdzony oprysk na parch jabłoni

Niezawodną ochronę drzew — zwłaszcza na początku wegetacji, gdy zagrożenie jest stosunkowo niewielkie, zapewnia oprysk na parcha jabłoni z fungicydów miedziowych. Wystarczy wykonać go dwukrotnie, aby zwiększyć ochronę naszego drzewka. Co więcej, zabezpieczają one również korę przed chorobami grzybowymi. Od wielu lat najpopularniejszym preparatem z miedzią  jest oprysk jabłoni na parcha Miedzian 50 WP. Wykonując zabieg, należy zabezpieczyć wszystkie rośliny rosnące w pobliżu, przykrywając je np. folią. Oprysk na parch jabłoni najlepiej stosować w bezwietrzny dzień, lub podczas bardzo słabego wiatru, aby zminimalizować ryzyko znoszenia go na inne, sąsiadujące w pobliżu uprawy. Oprócz fungicydów miedziowych na rynku znajdziesz równie skuteczne preparaty zwalczające parch jabłoni. Są to m.in środki bazujące na:

  • Dodynie np. preparat Syllit 65 WP  (oprysk na parcha jabłoni, który działa w niskiej temperaturze),
  • Triazolach np. środek Difo 250 EC (oprysk na parcha jabłoni stosowany wiosną),
  • Kaptanie np. preparat Merpan 80 WGD.

Zgorzel kory jabłoni –  martwica kory

Zgorzel kory jabłoni, podobnie jak parch jabłoni to choroba wywołana przez grzyby. Objawia się brunatnymi lub czarnymi plamami na kwiatach, owocach i gałęziach, a także martwicą kory. Aby zwalczyć tego typu choroby pnia jabłoni, należy usunąć zainfekowaną części drzewa, a następnie użyć specjalistycznych środków grzybobójczych.

Zwalczanie zgorzela kory

Należy usunąć porażone części roślin poniżej zmiany chorobowej, a następnie wykonać oprysk jabłoni. Dobrym wyborem będzie środek grzybobójczyktórego skład oparty jest na składnikach ograniczających dostęp grzybów do wnętrza drzewka i tworzących barierę ochronną — czyli fungicydachŚwietnie sprawdzą się również preparaty w formie maści, które przeznaczone są do smarowania ran drzew oraz przyspieszają ich regenerację.

Brunatna zgnilizna drzew ziarnkowych — choroba liści jabłoni oraz jej owoców

To choroba spowodowana przez grzyby, która głównie objawia się brunatnymi plamami na owocach, które szybko miękną i gniją. Infekcje mogą rozprzestrzeniać się na gałęzie i pędy, powodując zgorzel drzewa, a porażone liście nie opadają, lecz zwisają.

Zwalczanie brunatnej zgnilizny drzew ziarnkowych

Aby zwalczyć tę chorobę, pierwszym krokiem jest pozbycie się zainfekowanych owoców i części roślin. Również tych, wiszących na drzewie, które określane są jako „mumie”, ponieważ to właśnie w nich zimuje grzyb. Następnie zaleca się zastosowanie fungicydów lub innych preparatów chemicznych, które zawierają składniki takie jak tiuramy, triazole czy benzimidazole. Najczęściej wybieranym zabiegiem jest oprysk jabłoni Miedzianem 50 WP.

Czy oprysk jabłoni  jest bezpieczny?

Jak mogliśmy zauważyć, każda z metod zwalczania chorób jabłoni opiera się na wykonaniu oprysku jabłoni. Czy uprawa drzewek jest możliwa bez tego zabiegu? Teoretycznie tak, jeśli bierzemy pod uwagę jedynie ogrody i działki prywatne. Jednak w praktyce, oprysk jabłoni jest koniecznością dla zachowania zdrowia drzewek — szczególnie w przypadku upraw komercyjnych. Bardzo istotne jest jednak to, że bazują one na preparatach, które są jednymi z najdokładniej przebadanych substancji na rynku. Podsumowując, oprysk na jabłonie nie tylko niezawodnie i skutecznie chroni drzewka i zwalcza choroby, ale jest przede wszystkim całkowicie bezpieczny w stosowaniu.

materiały partnera wp

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾