Preparaty mikrobioligiczne w rolnictwie
Rolnictwo

Preparaty mikrobiologiczne – czym są i jak je wybrać?

Uprawa roli jest zadaniem nie tylko trudnym, ale także wymagającym wykorzystania odpowiedniego sprzętu – zarówno w formie maszyn, jak i środków wsparcia rozwoju roślin. Kiedy zastosowanie mają preparaty mikrobiologiczne?

Preparaty mikrobiologiczne – czym są?

Uprawa roli nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Aby z jednej strony lepiej zabezpieczać rośliny przed grożącymi im chorobami czy drobnoustrojami, a z drugiej nie eksploatować gleby w nadmiarze, w nowoczesnym rolnictwie stosuje się nie tylko nawozy i inne środki chemiczne, ale również preparaty zawierające niektóre bakterie oraz grzyby. Mają one korzystny wpływ zarówno na same rośliny uprawne, jak i środowisko, w którym te rosną, co pozwala na mniejszą eksploatację gleby przy równie dużym plonie.

Preparaty mikrobiologiczne dla odporności roślin – rodzaje

Preparat mikrobiologiczny zawiera w sobie różne odmiany drobnoustrojów: bakterii lub grzybów. Zależnie od tego, jakie gatunki zostały wykorzystane, możemy uzyskać środek o różnych właściwościach. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • preparaty wiążące azot z powietrza: dodatkowo mają one możliwość odzyskiwania zablokowanego fosforu, co przyczynia się do użyźnienia gleby. Zaliczamy do nich środki zawierające w sobie bakterie Rhizobium, Azotobacter czy też Bacillus;
  • preparaty zapobiegające występowaniu chorób grzybowych: ich działanie ma dwa podłoża: z jednej strony grzyby i bakterie te są w stanie pasożytować na strzępkach grzybów-pasożytów roślin, a z drugiej niejako „zajmują miejsce” w częściach roślin, przez co pasożytnicze gatunki nie są w stanie się rozwijać;
  • preparaty blokujące rozwój szkodników: do tej grupy zaliczamy zarówno bakterie, jak i grzyby. Ich zadaniem jest ochrona rośliny przed owadami i innymi szkodnikami. Najpowszechniej wykorzystywanym mikrobem w tej grupie preparatów jest bakteria Bacillus thuringiensis;
  • preparaty przyspieszające rozkładanie substancji organicznych: szczególnie dotyczy to słomy. Zadaniem mikroorganizmów zawartych w tego typu produktach jest przyspieszenie dostępności materiału organicznego, co umożliwia szybszy wzrost roślin. Co ważne, nie możemy ich przedawkować.

Producent preparatów mikrobiologicznych – jak wybrać najlepszego?

Jeżeli interesują nas najlepsze produkty mikrobiologiczne do uprawy roli, musimy w pierwszej kolejności znaleźć zaufane źródło zaopatrzenia. Dobry producent preparatów mikrobiologicznych nie tylko udostępni nam produkty o najwyższej możliwej jakości, ale również ułatwi dostosowanie wybieranych opcji do naszych realnych potrzeb. Dodatkowym atutem będzie też łatwa dostępność i możliwość zrealizowania szybkiego zamówienia, jeżeli będziemy mieć taką potrzebę. Zanim zdecydujemy się na preparaty mikrobiologiczne określonej marki, zdecydowanie warto sprawdzić, jakimi opiniami cieszy się ich producent i  czy będziemy w stanie zapewnić sobie ich ciągłą dostawę.

O czym pamiętać przy stosowaniu środków ochrony roślin?

Stosując środki ochrony roślin oraz inne produkty do umieszczenia w glebie powinniśmy zawsze przestrzegać instrukcji użytkowania, w tym przede wszystkim nie przekraczać zalecanych dawek. Należy pamiętać, że nawet preparaty mikrobiologiczne są mimo wszystko produktem, który dokładamy do już istniejącego ekosystemu, a ich nadużycie mogłoby doprowadzić do jego zniszczenia.

Materiał partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾