czarny kot z obrożą antykleszczową ukryty w trawie
Koty

Jak działają tabletki na kleszcze dla kotów?

Kleszcze to prawdziwa zmora nie tylko dla kotów wychodzących. Również nasze domowe mruczki narażone są na atak ze strony tych pasożytów, zwłaszcza jeśli w domu mieszka pies, który łatwo może przynieść je na sierści ze spaceru. Jak zabezpieczyć kota przed kleszczami? Co będzie lepsze – obroża czy tabletki przeciw kleszczom dla kota?

Jak działają tabletki na kleszcze dla kotów?

Tabletki na pchły i kleszcze dla kota podaje się doustnie. Substancje czynne zawarte w leku wchłaniają się do krwioobiegu bezpośrednio z przewodu pokarmowego. Oznacza to, że gdy po zażyciu przez zwierzaka tabletki dla kotów na kleszcze, pasożyt rozpoczyna żerowanie, wraz z krwią wypije truciznę, która sparaliżuje jego układ nerwowy, a następnie doprowadzi do jego śmierci.

Warto zaznaczyć, że preparat przeciwpchelny dla kotów w postaci tabletki jest uznawany za jedno z najefektywniejszych środków ochrony zwierząt domowych przed zewnętrznymi pasożytami. Jego efektywność wynika zarówno z zawartych substancji czynnych, jak i sposobu podawania – tabletka działa niezależnie od częstotliwości kąpieli czy planowanych aktywności.

Z kolei w przypadku obroży nie dochodzi do wchłaniania się substancji czynnej do krwioobiegu. Po założeniu składniki aktywne rozprowadzają się po skórze i sierści zwierzęcia powodując warstwę ochronną. Dzięki temu kleszcz często umiera, zanim w ogóle rozpocznie żerowanie. 

Co lepsze – tabletka na kleszcze dla kota czy obroża?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tabletki przeciw kleszczom dla kotów są z pewnością bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku mruczków, którym ciężko jest tolerować obrożę na szyi. To świetna alternatywa również dla kotów długowłosych, u których obroża może prowadzić do sfilcowania sierści. Ponadto, niektóre tabletki na kleszcze dla kota dostępne na rynku posiadają dodatki smakowe, dzięki czemu podanie leku jest banalnie proste. Warto pamiętać również, że nie wszystkie obroże dostępne na rynku są wodoodporne, a w przypadku częstych kąpieli kota z szamponem, można doprowadzić do skrócenia okresu ochrony.

Minusem tabletki jest z pewnością czas ochrony – podczas gdy dostępne na rynku obroże przeciwkleszczowe np. Foresto mogą zaoferować nawet ośmiomiesięczny okres ochrony przed pasożytami, tabletki dla kota na pchły i kleszcze działają zwykle zaledwie przez 4-5 tygodni. Wiąże się to również z większymi kosztami, na które nie każdy opiekun kota jest gotowy. W takim wypadku lepszym rozwiązaniem może być obroża, która jest najbardziej ekonomiczną opcją dostępną na rynku.

Warto pamiętać, że po wyborze środka na pchły i kleszcze nie jesteśmy skazani na jedno rozwiązanie. Możemy swobodnie zmieniać formę ochrony przed kleszczami i, o ile nie istnieją ku temu żadne medyczne przeciwwskazania, stosować naprzemiennie tabletki i obrożę w zależności od sytuacji. Dzięki temu można korzystać z zalet poszczególnych produktów jednocześnie znacząco obniżając koszty zakupu środków na pchły i kleszcze.

Materiał partnera (wp)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾