kotek
Koty

Jak przygotować się na przybycie kota?

Kiedy już zdecydowałeś się na kociaka, nadszedł czas, by wszystko, co niezbędne, dla niego przygotować. Przybycie nowego domownika wiąże się z paroma obowiązkami. Podpowiadamy, o czym musisz pamiętać.

Lista niezbędnych rzeczy dla kota

Sprawdź, co będzie Ci potrzebne, by kot czuł się komfortowo i bezpiecznie, a także był radosny w nowym domu. Oto potrzebne akcesoria:

  • posłanie dla kota – najlepiej kilka w różnych miejscach,
  • transporter wyłożony poduszką lub ręcznikiem,
  • miski na karmę i wodę,
  • kuweta i łopatka do zbierania odchodów oraz worek żwirku,
  • karma dla kota – sucha / mokra, a także smakołyki,
  • solidny, wytrzymały drapak.
  • szczotka do pielęgnacji kociej sierści,
  • zabawki dla kotów.
  • dane lekarza weterynarii.

Miski i karma. Młode kociaki mogą mieć kłopot z jedzeniem z misek, bo są one dość głębokie. Wiele kotów dorosłych też nie lubi jeść z takich naczyń – wolą jeść z płytkiego spodka albo talerza. Pamiętaj, że kot to bezwzględny mięsożerca, a często także wybredny. Prawidłowe żywienie ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia kota. Jego dieta musi zaspokajać jego potrzeby żywieniowe.

Kuweta. Kuweta, żwirek i łopatka to podstawowy zestaw, by wyrzucać kocie odchody. Ważne, by żwirek skutecznie niwelował nieprzyjemne zapachy. Dla młodego kociaka musisz wybrać niską kuwetę. Wiele kociaków potrafi już załatwiać się do kuwety, inne trzeba tego dopiero nauczyć.

Transporter dla kota. Jest niezbędny, by bezpiecznie przywieźć kota do domu, zabrać go do weterynarza albo korzystać z niego w trakcie podróży. Musisz od początku przyzwyczajać kota do transportera i sprawić, by nie kojarzył mu się źle. Włóż do środka poduszkę, smakołyk i zabawkę, a następnie zostaw otwarty transporter w pokoju.

Zabawki. Koty mogą bawić się wszystkim, co przypomina zdobycz. Każdy kot potrzebuje zabawek – a tym bardziej młody. Dostarczają rozrywkę, są też niezbędne do ćwiczeń i rozwoju kota. Zainwestuj także w drapak oraz inne akcesoria, by kot nie czepiał się firanek i nie niszczył mebli. Wszystkie te przedmioty pomogą mu przywyknąć się do nowego otoczenia.

Kryjówki. Koty lubią mieć swoją prywatną przestrzeń – chowają się w szafie, pudełku, leżą na parapecie. Możesz pomóc kotu zadomowić się i poczuć bezpiecznie, przygotowując dla niego kryjówki, w których będzie mógł się wyciszyć.

Kontrolna wizyta u weterynarza. Po odebraniu kota warto umówić się na pierwszą wizytę u lekarza weterynarii. Obejrzy i zbada kotka i wykona profilaktyczne zabiegi. Dowiesz się też, jak często musisz szczepić zwierzaka i kiedy, jak karmić kociaka, jak zapobiegać pasożytom u kota.

fot. Pexels / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾