pielęgnacja kociej sierści
Koty

Jak dbać o sierść kota? Wszystko o pielęgnacji kociej sierści

Przytulanie się do kota o gładkiej sierści jest jedną z największych przyjemności. Czy pielęgnacja kotów jest aż wymagająca? Co robić, by była maksymalnie efektywna? 

Pielęgnacja kotów długowłosów

Koty dzielimy na koty na długowłose i krótkowłose. Te pierwsze uważa się za wymagające czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Należą do nich m.in. maine coony, persy, koty syberyjskie czy norweskie koty leśne. Ich sierść różni się między poszczególnymi rasami. Koty długowłose mają szatę, która jest efektem przystosowywania się do surowego klimatu. Łatwiej się ją rozczesuje niż sierść na przykład persów. 

Kule włosowe u kota – zakłaczenie 

Poza tym koty długowłose są bardziej narażone na powstawanie tzw. pileobeozarów, czyli kul włosowych w układzie pokarmowym. Kot uwielbia myć się sam. Jednak kiedy się myje, to połyka pojedyncze włoski, co oznacza wyższe ryzyko zakłaczenia. Połknięta sierść zostanie zwrócona lub wydalona. Podawaj kotu pastę odkłaczającą i trawę lub owies dla kota – pomogą w profilaktyce przeciwko kulom włosowym.

Kule włosowe to powód, dla którego trzeba pupila często czesać. Zwykle takie kule powodują zaparcia, brak apetytu i problemy żołądkowe. Mogą nawet zatkać układ pokarmowy. Koty lubią podgryzać trawę, ale jeśli Twój pupil żyje tylko w domu, to możesz zasadzić mu trawę na parapecie.

Czesanie kotów długowłosych

Czesanie to najpopularniejszy zabieg pielęgnacyjny u kotów długowłosych. Częstotliwość czesania to kwestia indywidualna i zależy od potrzeb zwierzaka. Czasami można je delikatnie wyczesać raz lub dwa razy w tygodniu, inne koty będą potrzebować starannego rozczesywania codziennie albo nawet dwa razy dziennie, by nie powstawały kołtuny.

Czesanie to dla niego też przyjemność i masaż – poprawia ukrwienie skóry, usuwa martwe włoski, które zostałyby przez kota połknięte. Ważne, by określić potrzeby kota, dobrać odpowiednią szczotkę i pamiętać o tym rytuale. Poza tym dobre rozczesanie jest ważne, gdy chcesz kota wykąpać. Po kąpieli rozczesanie będzie o wiele trudniejsze, czasochłonne i wymagające wiele cierpliwości. 

Co wpływa na stan i wygląd sierści kota?

Na stan sierści wpływ mają różne czynniki – m.in. genetyka i stan zdrowia. Sierść to odbicie stanu zdrowia zwierzaka. Jeśli traci blask, jest sucha i matowa, może być to znak, by wybrać się do lekarza i zrobić mu badania. Mogą to być m.in. pasożyty, alergia czy zaburzenia hormonalne. Nie zaczynaj od suplementów, one są jedynie dodatkiem.

Żywienie a stan sierści kota

Zdrowa dieta to podstawa – wzmocni strukturę włosa od wewnątrz. Powinna być przede wszystkim zdrowa i odpowiednio zbilansowana. Karma dla kota powinna dostarczać mu niezbędnych mu składników odżywczych – część z nich wpływa na sierść i gwarantuje pożądane efekty.

Dobra karma powinna zawierać dużo mięsa mięśniowego w stosunku do podrobów. Nie powinno być w niej zbóż, a liczba węglowodanów powinna być jak najniższa. Dodatkiem mogą być warzywa i owoce. Karma mokra wspiera pracę nerek i zapobiega odwodnieniu pupila.

Ważnym składnikiem jest olej z łososia. Jest źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6. Wspiera pracę serca i układu nerwowego, wzmacnia skórę, sprawia, że jest sprężysta, a sierść gęsta, lśniąca i miła w dotyku. Dobrym dodatkiem są też witaminy A, E oraz z grupy B.

Kwasy omega 3 i omega 6 nawilżają i dbają o kondycję skóry. Witaminy A i E zapobiegają jej wysuszeniu i nadmiernemu łuszczeniu się – sprawiają, że sierść jest piękna i błyszcząca.

Suplementy dla kota na zdrową, lśniącą i piękną sierść

Jeśli w karmie nie ma oleju z łososia, można do suplementować. Poza tym rozwiązaniem jest wprowadzenie specjalnych preparatów dla kota na piękną sierść. Są to zwykle suplementy z witaminami z grupy B (w tym biotyną), metioniną, cynkiem i cysteiną. Zdecydowanie będą one wspierające we wzmacnianiu sierści kota od wewnątrz. Mogą to być tabletki, krople, pasty, oleje. Skonsultuj się z weterynarzem, jeśli mimo wysokiej jakości pożywienia i suplementacji, kot ma cały czas matową sierść.

Kar / kissu / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾