ochrona psa przed kleszczami
Psy

Jak zadbać o ochronę przeciwko kleszczom i pchłom u swojego psa?

Każdy opiekun w czasie od wiosny do późnej jesieni, musi zadbać o ochronę psa przed kleszczami. Walka z kleszczami wymaga całorocznej ochrony, gdyż te niewielkie pajęczaki są aktywne przez większą część roku. Mogą powodować u zwierzęcia groźne w skutkach choroby. Dowiedz się, jak chronić swojego pupila.

Ochrona przeciwko kleszczom i pchłom jest bardzo ważna dla zdrowia psa. Dowiedz się, jak chronić psa przed kleszczami w kilku krokach. Oto kilka porad dotyczących zapobiegania i zwalczania tych pasożytów:

  • regularnie sprawdzaj futro swojego psa pod kątem kleszczy i usuwaj je natychmiast, jeśli je znajdziesz. Możesz to zrobić przy pomocy specjalnego narzędzia, takiego jak pęseta do kleszczy;
  • używaj preparatów przeciwko kleszczom i pchłom, takich jak krople, tabletki lub obroże. Najlepiej skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże Ci wybrać odpowiedni preparat dla twojego psa;
  • Staraj się unikać obszarów, gdzie kleszcze są najbardziej aktywne, takich jak obszary z dużą ilością trawy i krzewów. Jeśli to możliwe, trzymaj psa na krótkiej smyczy, aby ograniczyć jego kontakt z terenem.

Sposoby na ochronę pupila przed kleszczami 

Systematyczne przegląd psa po spacerze. Niezależnie od wybranej metody ochrony, warto psa zawsze dokładnie obejrzeć i sprawdzić, czy nie ma kleszcza. Nie ma sposobu, który zapewni 100% ochronę. Zawsze jest ryzyko, że jakiś pasożyt pozostanie i rozpocznie żer. W takiej sytuacji liczy się czas – trzeba jak najszybciej pobyć się kleszcza. Jeśli pies lubi zabawy w wysokiej trawie lub krzakach, tym bardziej wymaga obejrzenia. Pasożyty zwykle wbijają się w kark, szyję, uszy, głowę, łapy i przestrzenie między palcami łap. 

Jeśli znajdziesz intruza, udaj się do weterynarza albo wyciągnij go samodzielnie pęsetą. Warto wiedzieć, jak to zrobić krok po kroku, by nie urwać jedynie głowy kleszcza – wyjaśnimy to w osobnym wpisie. 

Obroże owadobójcze. Najpopularniejszym sposobem przeciwdziałającym kleszczą w skórze psa jest obroża insektobójcza. Można ją pupilowi założyć, by chroniła go przed pajęczakami, a dodatkowo pchłami. Zapewniają aż kilkumiesięczne działanie – aż do 8 miesięcy. 

Można ich używać w przypadku zwierzaków od 12 tygodnia życia. Musi być czysta, by zachowała swoje działanie. Dobra obroża jest odporna na warunki atmosferyczne i wodoodporna. Nie każdy pies jest jednak przyzwyczajony do noszenia obroży. 

Tabletki na kleszcze. Jednym z popularnych sposobów są tabletki. To dość nowoczesny sposób, który ma zwolenników ze względu na swoją skuteczność, a także przeciwników, gdyż oddziałują także na wątrobę. Wyróżnia je duża biodostępność. Plusem tabletek jest też to, że są one szybkie i łatwe w podaniu.

Trzeba też pamiętać, by podawać psu tabletkę regularnie – w zależności od zaleceń producenta i lekarza weterynarii. Dzięki nim kleszcze, które rozpoczynają żerowanie, obumierają po wkłuciu się w skórę psa lub kota. Nie są jednak polecane, jeśli zwierzak cierpi na schorzenia wątroby i przewodu pokarmowego. Trzeba też upewnić się, że pies nie zwymiotował. 

Krople na skórę. To bardzo wygodny sposób, krople aplikuje się na skórę karku pupila. Ich plusem jest też szybkie działanie. Trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić i gdzie zaaplikować środek, co bywa też dość czasochłonne oraz wiąże się z większym ryzykiem błędu ze strony właściciela. W trakcie stosowania tej metody trzeba pamiętać, by robić to systematycznie. Ważną kwestią jest dobór ilości preparatu do wagi i wieku pupila. 

KwK, f: laureettaawilliams / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾