niedoczynność tarczycy u zwierząt
Psy

Niedoczynność tarczycy u psów – diagnoza i leczenie

Niedoczynność tarczycy jest zaburzeniem endokrynologicznym występującym także u zwierząt – m.in. u psów. W przypadku, gdy tarczyca nie może produkować wystarczającej ilości hormonów – tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3), mówimy o niedoczynności tego narządu.

Choroby tarczycy dotyczą nie tylko ludzi – diagnozuje się je również u czworonogów. Dość częstą diagnozą jest pierwotna niedoczynność tarczycy wywołana idiopatycznym zanikiem tego gruczołu lub jego zapaleniem limfocytarnym na tle immunologicznym. Może to być też choroba wrodzona wywołana dyshormonogenezą hormonów tarczycy, upośledzonym rozwojem gruczołu albo nieprawidłowym wytwarzaniem tyreotropiny (TSH).

Niedoczynność tarczycy u pupila

Niedoczynność tarczycy to choroba, której nie można wyleczyć. Lekarze działają tak, by zminimalizować jej objawy i poprawić komfort życia zwierzaka. Trzeba obserwować psa i często wykonywać badania krwi. Sprawdź, jakie objawy mogą świadczyć o niedoczynności tarczycy i jak działać.

Niedoczynność tarczycy u psa – objawy

Niedobory hormonów tarczycowych to poważna sprawa. Jest kilka symptomów związanych głównie z metabolizmem. Trzeba zwrócić uwagę m.in. na przybieranie na wadze mimo zbilansowanej diety oraz aktywności, spowolnienie, ospałość, a także brak energii i zainteresowania otoczeniem oraz ogólną niechęć do zabawy. Wielu właścicieli zwraca uwagę na tycie przy niezmienionym apetycie.

Dodatkowo mogą pojawiać się objawy ze strony układu sercowo-naczyniowego, zaburzenia w cyklu płciowym i obniżenie libido u samców, a także symptomy neurologiczne. Częste są także objawy dermatologiczne. Niedoczynności tarczycy mogą towarzyszyć m.in. przebarwienia skóry, łojotok wraz z łuszczeniem i rogowaceniem naskórka, symetryczne wyłysienia, stany zapalne skóry, nadmierne wypadanie sierści oraz drożdżyca, szczególnie zewnętrznego przewodu słuchowego i przestrzeni międzypalcowych.

Leczenie niedoczynności tarczycy u zwierząt

Leczenie niedoczynności tarczycy u zwierzaków nie jest proste, gdyż nie można tego schorzenia całkowicie wyeliminować. Można jednak zatrzymać rozwój choroby. Leczenie wymaga dobrej diagnozy, a objawy bywają mylące.

W badaniu krwi oznacza się poziom hormonów tarczycy – T4, fT4 oraz cTSH (specyficzny psi TSH). Ważne, by testy przeprowadzić w laboratorium weterynaryjnym. Przy obniżonych wynikach fT4, T4 i z prawidłowym lub podwyższonym poziomem cTSH wdrażane jest leczenie.

Polega głównie na terapii farmakologicznej – suplementacji hormonów tarczycowych, wspomaganych suplementacją jodu. Dawkę określa lekarz weterynarii i dobiera ją do aktualnego stanu zdrowia psiaka. Ustalenie właściwej dla danego psa dawki hormonów może zająć dużo czasu. Trzeba często wykonywać badania krwi – nawet co kilka tygodni. Terapia niedoczynności tarczycy u psów trwa całe życie.

Kar, f: moshehar / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾