karmienie psa
Zwierzęta Zwierzęta domowe

Ile razy dziennie karmić psa?

Chyba każdy opiekun czworonoga chce zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu pupilowi odpowiedni warunki do życia. Codzienna porcja zabawy, spacer, karmienie jakościowymi produktami – to absolutna baza. Początkujący opiekunowie zwierząt mogą jednak mieć wątpliwości co do tego, jak często karmić psa. Poniżej znajdziesz wyczerpującą odpowiedź na to pytanie!

1. Ile razy dziennie karmić psa?

2. Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

3. Karmienie psa – warunki, pory

karmienie psa
Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Ile razy dziennie karmić psa?

Żywienie psa zależy od wielu czynników – jego rasy, wieku, a także codziennych aktywności. Inaczej bowiem będziemy karmić dorosłego psa, który przez większość dnia wyleguje się na kanapie, a inaczej szczenię. Ujmując to najprościej – psa dorosłego powinno karmić się dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Częstotliwość karmienia może jednak zmieniać się wraz z wiekiem czy trybem życia lub ewentualnymi dolegliwościami. Jeżeli np. Twój zwierzak cierpi z powodu problemów z wątrobą – weterynarz może zalecić karmienie częstsze, ale w ramach mniejszych porcji.

Info: Dobrej jakości karmę dla psa znajdziesz w sklepach zoologicznych np. tutaj – https://hubun.pl/205-karma-dla-psa

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Co do zasady szczenięta powinny jeść około czterech razy na dobę. Wraz z upływem czasu należy wydłużać te przerwy.

Dokarmianie psa należy ograniczyć do minimum – nadmiar smaczków może bowiem szybko doprowadzić do nadprogramowych kilogramów. Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto wprowadzić w życie kilka porad, które ułatwią opiekunom szczeniąt zapanowanie nad ich apetytem i nie doprowadzą do zbyt dużego nadmiaru masy.

Jeżeli podstawą Twojego szczeniaka jest karma sucha – jeśli planujesz sesje treningowe (nauka posłuszeństwa i sztuczek), warto ująć z codziennej, odmierzonej uprzednio porcji karmy odpowiednią ilość kulek, które będą stanowiły nagrodę za poprawnie wykonane polecenie. Jeżeli chcesz nagradzać zwierzaka innymi smakołykami – odejmij wówczas stosowną ilość karmy, aby zrównoważyć bilans kaloryczny.

Karmienie psa – warunki, pory

Jeżeli wybierasz się na długi i intensywny spacer ze swoim pupilem, podczas którego będzie on dużo biegał z innymi czworonogami lub za piłeczką – warto odczekać dwie godziny przed i po takim spacerze. W przeciwnym razie może dojść do skrętu żołądka, co finalnie może być groźne dla zdrowia i życia zwierzaka. Jeśli planujesz sesje treningowe ze swoim pupilem – warto przeprowadzać je właśnie przed porą karmienia. Dzięki temu Twój pupil będzie bardziej zmotywowany do pracy i treningu.

materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾