Psy

Owczarek staroangielski (bobtail) – co o nim wiemy?

Zastanawiasz się, która rasa psa będzie idealna dla Ciebie i rodziny? To ważna decyzja, mająca niemały wpływ na codzienne życie przez wiele lat. Poniżej przedstawiamy charakterystykę owczarka staroangielskiego, znanego również jako bobtail. Być może to właśnie pies tej rasy okaże się być tym, którego przygarniesz do swojego domu.

Owczarek staroangielski – wygląd

To psy, które zdecydowanie nie należą do najmniejszych. Masa przedstawicieli tej rasy wynosi od 30 do 36 kilogramów – tyle waży dorosły owczarek staroangielski. Szczenięta już w trzecim miesiącu życia osiągają wagę ponad 10 kilogramów! Wzrost psów płci męskiej to około 61 centymetrów, a suczek niewiele mniej – 56 centymetrów. Ze względu na spore rozmiary, pies rasy bobtail powinien trafić do domu z ogrodem, choć ze względu na ich spokojny charakter nie jest to konieczne.

Czworonogi tej rasy charakteryzują się gęstą, bujną sierścią o szarym umaszczeniu z białymi znaczeniami. Pamiętajmy, że wymaga ona regularnej pielęgnacji, gdy zajmujemy się pupilami rasy bobtail. Hodowla takiego psa wymaga szczotkowania sierści przez około pół godziny każdego dnia.

Charakter

Pies rasy owczarek staroangielski to idealny wybór dla kogoś, kto lubi spędzać czas ze swoim czworonogiem. Na tle innych ras wyróżniają się łagodnością oraz przyjaznym nastawieniem do świata i ludzi. Są bardzo dobre w kontaktach z dziećmi – mówi się o nich nawet „nanny dog”, czyli „psia niania”. Mają dość wesoły i wręcz „dziecinny” charakter. Nawet do trzeciego roku życia możemy spotkać się z bardzo beztroskim zachowaniem u psów rasy bobtail. Szczeniaki z pewnością przyniosą dużo radości!

Pogodne nastawienie nie odejmuje im jednak inteligencji. To bardzo mądre psy, które lubią nie tylko się bawić, ale i uczyć. Są stosunkowo łatwe do wychowywania, choć upartość to jedna z cech, z którymi możemy się spotkać podczas opieki nad psem rasy bobtail – szczenięta są mimo tego świetnym wyborem nawet dla kogoś, kto nie ma dużego doświadczenia w opiece nad psami.

Owczarek staroangielski – hodowla

Hodowle nie są bardzo popularne – to wciąż dość rzadka rasa w Polsce. Najczęściej musimy wcześniej złożyć zamówienie z opłatą na poziomie 3 500–4 000 złotych – tyle kosztuje mały owczarek staroangielski. Szczeniaki zaraz po porodzie ważą około 400 gramów. Ich wzrost zwiększa się bardzo dynamicznie. W ósmym tygodniu życia, czyli wtedy, kiedy mogą już trafić do nowego domu, ich waga wzrasta aż do 8 kilogramów. Jeśli chcemy dowiedzieć się więcej, wystarczy poczytać stronę internetową hodowli – chociażby https://www.macoes.pl/.

Owczarek staroangielski bobtail – historia rasy

Ta rasa psów wywodzi się z Wielkiej Brytanii, a dokładniej: z południowo-zachodniej Anglii. Przodkowie owczarków staroangielskich nie są do końca znani. Są to albo kudłate owczarki rosyjskie, albo psy rasy bearded collie. Ich budowa ciała wskazuje także na pokrewieństwo z molosami. Dawniej bobtaile pełniły rolę psów pracujących – pomagały pędzić bydło i owce. W Polsce pojawiły się dopiero około 1975 roku.

autor (cn) / gypsyschnecke / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾