zużyty olej
Ekologia

Dokąd trafia zużyty olej?

Odbiór zużytego oleju jadalnego – skup i recykling

W prywatnych gospodarstwach domowych zużywa się nieduże ilości oleju jadalnego. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę bary szybkiej obsługi, czy tym bardziej restauracje, gdzie olej służy do smażenia rozmaitych potraw, wykorzystuje się ogromne ilości tego płynu. W związku z tym pozbycie się zużytego oleju stanowi już niemały kłopot. Co z nim robić?

Jak działa skup oleju przepracowanego spożywczego?

Skup oferujący odbiór zużytego oleju dba o to, aby nawet kropla tego płynu nie trafiała do śmieci, a tym bardziej do kanalizacji, czy ścieków. Firmy specjalizujące się w tej branży skupują zużyty olej na uczciwych warunkach, a także dostarczają klientom, świeży, wysokiej jakości. Skupy te zajmują się ekologicznym przetwórstwem olejów odpadowych. Zużyty olej spożywczy przyjmują nie tylko od osób prywatnych, ale również i tym bardziej od lokali gastronomicznych.

Gdzie trafia zużyty olej?

Wiele osób nigdy dotąd nie słyszało o firmach, które odbierają zużyty olej od prywatnych gospodarstw i restauracji. Dlatego nie mają pojęcia, jak działają te skupy. Otóż należy podkreślić, że pozyskany olej jest przeznaczony do ponownego wykorzystania. Tak pozyskany olej, a następnie wielokrotnie oczyszczony, może służyć do produkcji dodatku do biodiesla drugiej generacji. Z tego samego oleju może być wyprodukowane paliwo lotnicze. Wystarczy skontaktować się z firmą, a ta przybędzie na miejsce odpowiednim samochodem, z odpowiednią ilością beczek, do których przeleje wspomniany płyn. Niektóre firmy obsługują klientów na terenie całego kraju, a tym bardziej na terenie dużych miast. Odbiór zużytego oleju zawsze zastępuje na czas i zgodnie z ustaleniami z klientem.

zużyty olej

Dlaczego warto korzystać z tych usług?

Zużytego oleju można pozbyć się na wiele sposobów. Jednak tym właściwym i najlepszym jest skorzystanie z usługi wspomnianego powyżej skupu. Dlaczego? Chociażby dlatego, że w ten sposób można zadbać o środowisko naturalne. Nigdy nie wiadomo, co zrobić ze zużytym olejem. A wylanie go do zlewu czy wyrzucenie do kosza, szczególnie do niewłaściwego i w nieodpowiedni sposób, zdecydowanie ma na nie negatywny wpływ. Warto też podejść do sprawy w ten sposób, że zużyty olej może być przetworzony. W efekcie tego powstanie zupełnie nowy, przydatny produkt. Po co marnować olej, który może się jeszcze komuś przydać. Druga sprawa to taka, że skupy oferują za to pieniądze. Nie dość, że firma odbierze kłopotliwy olej, to w dodatku za niego zapłaci. Nie są to duże pieniądze, ale w tej sytuacji nikt chyba nie oczekuje, że na tej transakcji się wzbogaci. Tak więc powodów, dla których rzeczywiście warto korzystać z usług skupów, szczególnie gdy posiada się duże ilości zużytego oleju, jest wiele. Warto zorientować się w ofertach wybranych firm i nawiązać, być może nawet stałą współpracę w danym zakresie.

Racjonalne wykorzystanie zużytego oleju generuje mnóstwo korzyści nie tylko dla samego środowiska. Olej posmażalniczy może być ponownie wykorzystany, choć w nieco innej postaci. Warto więc oszacować miesięczne zużycie oleju jadalnego i poważnie zastanowić się nad skorzystaniem z oferty skupu. Jest to korzystne, tym bardziej że firma sama dojedzie do klienta i odbierze olej w swoich baniakach. Niczego nie trzeba robić na własną rękę. To też gwarantuje oszczędność pieniędzy i czas. Za skupem można rozejrzeć się w internecie. Warto jednak nawiązać współpracę z tym, który ma ogromne doświadczenie w tej branży i gwarantuje profesjonalną obsługę klientów. To tak celem uniknięcia ewentualnych nieporozumień i problemów w trakcie długotrwałej współpracy.

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾