oleje dla rolnictwa
Rolnictwo

Oleje dla rolnictwa – specyfika, zasady wyboru i stosowania

Olej silnikowy, smar do sprzętu rolniczego różni się specyfiką i składem od tego, którego używasz choćby w samochodzie osobowym. W maszynach rolniczych stosuje się innego rodzaju produkty przede wszystkim ze względu na specyfikę pracy tych maszyn.

Jakie znaczenie mają oleje dla rolnictwa?

Oleje do maszyn rolniczych wybierać trzeba bardzo uważnie i świadomie. Przede wszystkim od tych produktów często w dużej mierze zależy nie tylko żywotność silnika, lecz także innych układów wymagających smarowania. Oleje stosuje się także do pił łańcuchowych oraz wielu innych układów. Dobrze dobrane oleje i smary:

  • przede wszystkim w znaczącym stopniu zmniejszają tarcie, które ma wpływ na niszczenie elementów maszyny, a więc przekładają się na wydłużenie jej wydajności. 
  • na pracy pozostawiają na odpowiednich częściach urządzenia lub maszyny specjalnym film, który zabezpiecza przed korozją (to bardzo istotne w okresach przestoju i niekorzystania ze sprzętu przez dłuższy czas),
  • odprowadzają zanieczyszczenia pojawiające się w smarowanych układach, 
  • zabezpieczają przed powstawaniem osadów różnego rodzaju, 
  • chronią różnego rodzaju części maszyny przed przedwczesnym zużyciem. 

Odpowiednie odprowadzanie zanieczyszczeń, redukcję tarcia, a także przeciwdziałanie korozji w maszynce rolniczych są w stanie zapewnić jedynie profesjonalne oleje dostosowane do specyfiki tego typu urządzeń. Maszyny rolnicze pracują pod ogromnymi obciążeniami, często w trudnych warunkach, narażone są na zapylenie, zatarcie itd. Dlatego tak dane jest, aby oleje do ich ochrony były odpowiednio dobrane. 

oleje dla rolnictwa

Oleje i smary do maszyn rolniczych — jak wybrać?

Producenci tacy jak Massey Ferguson, John Deere oraz wielu innych uczulają, aby odpowiednio dobierać oleje, uwzględniają potrzeby rolników i eksploatowanych przez nich maszyn. Producenci bardzo często informują dokładnie, jakiego rodzaju olej czy smar warto stosować i jakimi kryteriami kierować się przy jego wyborze. W sklepie internetowym sprawdzonego dystrybutora z pewnością znajdziesz profesjonalne oleje dla rolnictwa. Jeśli nie jesteś w stanie pozyskać szczegółowych informacji od producenta dotyczących pożądanego oleju, kieruj się ogólnymi wskazówkami dotyczącymi specyfiki uniwersalnych olejów dla rolnictwa. Znajdziesz co najmniej kilka produktów, które rekomendowane są jako bezpieczne, profesjonalne, dostosowane do specyficznych potrzeb branży. 

Jak często stosować oleje silnikowe, oleje przekładniowe oraz inne smary?

Liczy się nie tylko odpowiedni dobór olejów i smarów, lecz także odpowiednio częste ich stosowanie i wymiana. Wskazówki dotyczące serwisowania, wymiany oleju itd. formułuje najczęściej producent w szczegółowych informacjach i karcie sprzętu. Warto do tych zaleceń stosować się nie tylko w czasie trwania okresu gwarancyjnego, lecz także po jego upływie. Dobre praktyki, odpowiednio częsta wymiana oleju, stosowanie dobrej jakości smarów i olejów — to wszystko ma ogromny wpływ na to, jak długo sprzęt będzie w stanie służyć ci w odpowiednim stopniu. Im lepiej będziesz dbać o ciągnik i inną maszynę rolniczą, tym dłużej będzie ona ci służyć, tym mniejsze będzie także ryzyko awarii lub poważnej usterki. 

Warto także pamiętać, że są sytuacje ekstraordynaryjne — jeśli urządzenie pracowało w skrajnie trudnych warunkach, było narażone na ponadstandardowe zapylenie lub przewyższające przyjęte normy obciążenia, warto rozważyć dodatkową wymianę oleju, dodatkowe smarowanie oraz inne czynności, które mogą pomóc w zachowaniu sprawności sprzętu na dłużej.

Materiał zewnętrzny (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾