zboże
Rolnictwo

Czy opłaca się kupować nową sieczkarnię?

Sieczkarnie samojezdne, w momencie pojawienia się na rynku maszyn rolniczych bardzo usprawniły pracę w polu.

Jednak jak każda maszyna rolnicza wiążą się z dużymi kosztami. Czy warto jest kupować nową sieczkarnię?

W jakim celu wytwarza się sieczkę?

Sieczkę wytwarza się poprzez cięcie na małe fragmenty roślin pastewnych. W takiej formie rośliny stają się gotową paszą dla zwierząt lub jest przerabiane są na kiszonkę.

W przypadku produkcji kiszonki, drobno posiekane kawałki umieszczane zostają w dużych silosach, w których nie ma dostępu do tlenu. Wewnątrz materiał przechodzi proces fermentacji dając po określonym czasie gotowy produkt zdatny do podawania zwierzętom jako paszy. Żeby mieć pewność wobec właściwego przebiegu kiszenia niekiedy sieczka przed złożeniem do silosów jest dodatkowo miażdżona. 

Sieczkę produkuje się przede wszystkim z roślin pastewnych takich jak kłosy kukurydzy, koniczyny oraz trawy.

Pierwsze sieczkarnie miały formę drewnianego koryta umiejscowionego na metalowym lub również drewnianym stelażu. Do koryta kładło się kępy trawy lub skoszonego wcześniej materiału roślinnego i przesuwało do przodu pod gilotynę. Ostrza gilotyny opadały w momencie, kiedy przekładana była korba. 

Po początkowych ręcznych sieczkarniach zaczęto stosować zautomatyzowane maszyny, aż w drugiej połowie XX wieku ruszyła produkcja na dużą skalę sieczkarni samojezdnych.

W łatwy sposób można sobie wyobrazić jak ten przeskok zrewolucjonizował proces przygotowywania pasz.

Czym są sieczkarnie samojezdne?

Sieczkarnie samojezdne składają się z głównej bazy maszyny oraz wymiennych części, które można zmieniać w zależności od materiału, który będziemy ciąć. Element odpowiedzialny za cięcie w zależności od modelu maszyny może przyjmować kształt jednej głowicy tnącej lub koła tzw. zamachowego, które jest wyposażone w wiele ostrzy. 

Zmienne części mogą niekiedy mieć bardziej uniwersalne zastosowanie. Część z nich można regulować w zależności od potrzeby cięcia. Materiał roślinny, który nadaje się pod produkcje sieczki dzieli się na wysokołodygowy np. sorgo lub kukurydzę oraz niskołodygowy, do którego są zaliczane trawy, koniczyna, żyto i lucerna.

Układ tnący w sieczkarni przejeżdża po roślinach tnąc je, a następnie zagarnia do środka i wypycha do kanału wyrzutowego, który jest nastawiony wylotem nad pojazdem jadącym obok będącym zbiornikiem dla powstałego materiału.

Sieczkarnia samojezdna może zbierać również już wcześniej ścięte pokosy, które zostały uformowane w wały. Wówczas przejeżdża nad nimi i zgarnia je do wewnątrz. W ten sposób przygotowuje się siano oraz słomę.

Maszyna napędzana jest najczęściej silnikiem Diesla, którego moc przekłada się na pracę całości sieczkarni. 

Zainwestuj w używaną maszynę

Maszyny rolnicze są bardzo kosztownym sprzętem, ale też niezbędnym podczas prac polowych na większą skalę. W przypadku kiedy posiadamy duże pola oraz chcemy mieć z nich dochodowy zysk musimy iść w pewne inwestycje.

Nowa sieczkarnia samojezdna sprawdzonej marki to koszt nawet powyżej 200 tysięcy. Alternatywą do kupowania maszyn jest ich wypożyczenie lub kupienie urządzeń używanych.

Przeliczając koszty wypożyczeń na godzinę, w przypadku dużych gospodarstw okazuje się, że suma wydatków jest bardzo duża, podobnie jak przy zakupie nowej maszyny, która mogłaby służyć nam latami.

Najlepszym wyjściem jest poszukanie skupu maszyn lub pośrednika, który równocześnie przeprowadza przegląd oraz sprawdza wiarygodność i rzetelność przedstawianej oferty.

W ten sposób możemy kupić sieczkarnię samojezdną, która nie będzie wymagała wzięcia ogromnego kredytu na sprzęt, a w dużej mierze ułatwi nam pracę i jej koszt zwróci się szybko. 

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾