Co trzeba wiedzieć o kartach wędkarskich?
Wędkarstwo

Co trzeba wiedzieć o kartach wędkarskich?

By łowić ryby na jeziorze, musisz mieć kartę wędkarską. Nie jest łatwo ją zdobyć. Jej posiadacze mogą łowić ryby nie tylko przy pomocy wędki, ale także kuszy. Poniżej podpowiadamy, co trzeba umieć i zrobić, by otrzymać kartę wędkarską.

Co to jest karta wędkarska?

Karta wędkarska jest niezbędna dla osób, które chcą zajmować się łowieniem ryb na wodach śródlądowych w Polsce – również hobbystycznie. Dokumentu nie otrzymuje się automatycznie, należy zdać egzamin ze znajomości ochrony i połowu ryb. Zwolnione są z niego osoby, które mają wykształcenie z zakresu rybactwa.

Jeśli planujesz urlop nad jeziorem, nie możesz ot tak łowić ryb. To skończyć się może nawet mandatem w wysokości kilkuset złotych dla amatorów wędkowania, gdyż jest to nielegalne. Może to zostać uznane za kłusownictwo, za które może grozić nawet kara więzienia. Nie każdy jednak wie, że by łowić na ogólnodostępnych akwenach – jak stawy, rzeki czy jeziora – konieczna jest karta wędkarska i wykupiony abonament.

Jak wyrobić kartę wędkarską?

Karta wędkarska uprawnia zatem do amatorskiego połowu ryb. Może ją wyrobić każdy, kto skończył 14 lat. Formalności trochę trwają, dlatego trzeba mieć niestety cierpliwość. Postaraj się zatem o nią odpowiednio wcześniej, niż planujesz urlop nad jeziorem.

Kartę wędkarską należy wyrobić osobiście – nie można online. Należy wybrać się do siedziby Koła Polskiego Związku Wędkarskiego. Po wypełnieniu dokumentów trzeba uiścić opłatę i ustalić datę egzaminu.

Egzamin na kartę wędkarską

Egzamin ma formę ustną. W trakcie tego sprawdzianu należy wykazać się wiedzą z zakresu m.in. biologii i gatunków ryb, trzeba też wiedzieć, jak należy postępować ze złowionymi rybami, znać podstawy ochrony środowiska, wiedzieć coś na temat sprzętu wędkarskiego, prawa oraz regulaminu amatorskiego połowu ryb.

Pytania do egzaminu są na stronie internetowej Polskiego Związku Wędkarskiego. Nie będzie zatem pytań spoza określonego zakresu. Po zdanym pozytywnie egzaminie trzeba zabrać zaświadczenie i zanieść je do urzędu miasta lub starostwa powiatowego i złożyć wniosek o wydanie karty wędkarskiej. Do wniosku dołącz zdjęcie i poświadcz dane zgodnie z dokumentem tożsamości.

Karta powinna czekać po kilku albo kilkunastu dniach do odbioru w urzędzie. By móc legalnie łowić ryby na wybranym akwenie, trzeba wykupić abonament – na krótki okres albo na cały sezon. By go wykupić, trzeba zgłasić się w Kole Wędkarskim i uiścić stosowną opłatę.

Ile kosztuje karta wędkarska PZW 2022?

Opłata w wysokości 250 zł obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku na obwodach użytkowanych rybacko przez Wody Polskie. Jest to 27 obwodów – po uiszczeniu opłaty można na nich swobodnie wędkować.

KwK, Foto: TheDigitalWay / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾