wyżeł
Hobby

Psy myśliwskie – rasy psów odpowiednie na polowanie

Psy myśliwskie od wieków towarzyszą myśliwym podczas polowania. Są to specjalnie wyselekcjonowane rasy, które charakteryzują się doskonałymi umiejętnościami myśliwskimi. Każda z nich ma unikalne cechy, które pozwalają im doskonale radzić sobie w różnych typach polowań. Oto kilka popularnych ras psów, które są znane ze swojej skuteczności na takich wyprawach.

Psy myśliwskie – podział podstawowy

Psy myśliwskie ze względu na funkcję, jaką pełnią na polowaniu, dzieli się na:

  • psy gończe (jak m.in. ogar polski, baset)
  • wyżły (jak m.in. wyżeł weimerski)
  • aportery (jak m.in. labrador, golden retriever)
  • norowce (jak m.in. jamniki czy foksterriery)
  • dzikarze (jak m.in. terrier szkocki, beagle)
  • posokowce (jak m.in. posokowiec bawarski)

Wybrane rasy psów myśliwskich

Gończy polski

To rasa psa myśliwskiego wywodząca się z Polski. Gończy polski jest ceniony za doskonały węch i zdolności tropienia. Jest świetnym psem do polowań na zwierzynę grzywiastą, taką jak dziki czy sarny.

Jamnik

Jamniki, zwane także dachshundami, to doskonałe psy myśliwskie do polowań pod ziemią. Ich smukła budowa i długa sylwetka pozwalają im wchodzić do nor i polować na lisy czy borsuki.

Beagle

Beagle jest małym psem o wyjątkowym węchu, co czyni go doskonałym psem myśliwskim do tropienia i polowań na drobną zwierzynę. Słynie z doskonałego węchu. Ma zdolność tropienia zapachów na znaczne odległości, co czyni go idealnym kompanem do polowań na zwierzynę małą, taką jak króliki czy zające. Beagle potrzebują odpowiedniego wyszkolenia, by być posłusznymi podczas polowań.

Pies górski

Pies górski, znany także jako Berner Sennenhund, to rasa pochodząca z Alp. Są to wszechstronne psy myśliwskie, które znakomicie nadają się do prac w trudnym terenie górskim i polowań na zwierzynę łowną.

Golden Retriever

Golden Retriever to nie tylko sympatyczny pies rodzinny, ale również skuteczny pies myśliwski. Ma doskonały węch i jest świetnym partnerem podczas polowań na wodną zwierzynę, taką jak kaczki czy ptactwo wodne.

Setery

Setery to różne rasy psów myśliwskich, takie jak Irish Setter czy English Setter. Są to psy o wyjątkowych umiejętnościach polowania na ptactwo, ich praca polega na wyszukiwaniu i wskazywaniu zwierzyny.

Wyżeł weimarski

To rasa wyżła pochodząca z Niemiec. Wyżeł weimarski ma doskonały węch i jest zdolny do pracy zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Jest wykorzystywany w polowaniach na ptactwo i zwierzynę grzywiastą.

Wyżeł niemiecki krótkowłosy

Wyżeł niemiecki krótkowłosy to wszechstronny pies myśliwski, który nadaje się do różnych typów polowań. Są to inteligentne psy z doskonałym węchem, które doskonale pracują zarówno na lądzie, jak i w wodzie.

Podczas wyboru psa myśliwskiego, ważne jest, aby dostosować rasę do rodzaju polowań, jakie planujesz prowadzić. Każda z tych ras ma swoje unikalne cechy i umiejętności, które pozwalają im doskonale współpracować z myśliwym i sprawiają, że polowanie staje się satysfakcjonującym doświadczeniem zarówno dla człowieka, jak i psa.

fot. brixiv / Pixabay

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾