Jak i gdzie złowić sandacza
Hobby

Sandacz – jak, kiedy i gdzie go łowić?

Sandacz to drapieżnik, który zjada małe ryby. Charakteryzuje się niedużym pyskiem, nie połyka zdobyczy od razu, trzyma ją i dusi. Dowiedz się o nim więcej, m.in. jak i gdzie można go złowić.

Kiedy można łowić sandacza?

Sandacz to ryba nocnego żeru, więc największe szanse na jej upolowanie są wieczorem, między 21 a 24, bo to godziny intensywnego żeru. Bierze także przed świtem. Polecaną porą do połowów są bezwietrzne, ciepłe i bezksiężycowe noce. Okres ochronny trwa od 1 stycznia do 31 maja.

Gdzie można złowić sandacza?

Sandacz żyje w rzekach, na głębokiej wodzie, gdzie nurt jest wolniejszy, powstają zakola, w sąsiedztwie ostróg i powalonych drzew. Wybiera jako swoją ostoję kamieniste lub żwirowate dno. Nie przepada za bujną, bogatą roślinnością podwodną ani błotnistym podłożem. Żyje w wodach czystych i o wysokim natlenieniu.

Jak złowić sandacza? Wskazówki

Sandacz czasami szybko atakuje przynętę, innym razem nie. Zwykle jednak po pierwszym ataku robi przerwę na kilkanaście sekund do pół minuty. Gdy złapie przynętę, stara się ją przytrzymać i połknąć, warto moment poczekać i dopiero później szybko ją zacinamy. Liczy się cierpliwość.

Sandacze żyją w niewielkich stadach. Obowiązują ograniczenia regulaminowe PZW, można też zwrócić rybie wolność i z powrotem wypuścić ją do wody.

Kar, foto: raubfisch24de / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾