Zwierzęta domowe

Jak długo rosną różne gatunki zwierząt?

Świat zwierząt jest bardzo zróżnicowany. Tę różnorodność widać również w różnicach między okresami, które muszą minąć, aż przedstawiciele poszczególnych gatunków staną się dorosłymi, zdolnymi do samodzielnego życia i rozmnażania, osobnikami.

Bardzo różne są również zwyczaje poszczególnych gatunków, jeśli chodzi o opiekę nad potomstwem. Samice niektórych gatunków ograniczają się do złożenia jaj, w innych przypadkach pozwalają, by ich ciało stało się pożywką dla młodych osobników (tak robią np. niektóre gatunki pająków). Im bardziej rozwinięty jest dany gatunek, tym dłużej i troskliwiej rodzice opiekują się młodymi. Opieka konieczna jest do czasu, aż te osiągną pełną dojrzałość. Jak długo to trwa? Na przykładzie bliskich nam gatunków wyjaśniamy to w nowym artykule.

Jak długo rosną psy?

Psy towarzyszą nam od dziesiątek lat i wielu z nas nie jest w stanie wyobrazić sobie życia bez tych sympatycznych, wiernych czworonogów. Szczególną sympatię wzbudzają oczywiście szczeniaki, których słodkie oczy potrafią rozczulić nawet najtwardsze serca. Szczenięta rosną „w oczach”, a ich opiekunowie nie mogą nadziwić się, że ich pupile z psich bobasów tak szybko stają się dorosłymi psami. Jak długo to jednak trwa? To zależy przede wszystkim od rasy i rozmiarów danego osobnika. Najkrócej i najszybciej rosną psy małych ras – trwa to ok. 12 miesięcy. Na pełną dojrzałość dłużej poczekać muszą większe czworonogi – czasem może to zająć nawet dwa lata.

pies
Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Jak długo rosną koty?

Toczących się od dawna sporów między „psiarzami”, a „kociarzami” trudno traktować poważnie. Prawda jest taka, że oba gatunki zajmują trwałe, ważne miejsce w naszym życiu. Młode kocięta są naprawdę niewielkie – w pierwszych dniach po urodzeniu ich waga oscyluje wokół 100 gramów. Mały kot rośnie bardzo szybko, przybierając ok. 13 gramów dziennie. W 6 miesiącu życia to tempo zaczyna spadać, ale nie znaczy to, że kociak przestał rosnąć. Kiedy to się dzieje? Tak w przypadku psów – zależy od rozmiarów konkretnej rasy. Małe koty rosną do 9, zaś większe (np. koty syberyjskie lub norweskie leśnie) do 24 miesiąca życia.

jak długo rośnie człowiek
Źródło: unsplash.com Licencja: https://unsplash.com/license

A jak długo rośnie człowiek?

Ludzie, jako przedstawiciele naczelnych, rosną dość powoli, długo pozostając pod opieką rodziców. Prawna granica dorosłości ustanowiona w naszym kraju niekoniecznie musi pokrywać się z osiągnięciem dojrzałości. Jak można dowiedzieć się na https://dzidzius.pl/maluch/do-ktorego-roku-zycia-sie-rosnie/, to, kiedy nastąpi ten moment, jest uzależnione od płci. Szybciej dojrzewają dziewczynki – one przestają rosnąć między 14, a 16 rokiem życia. Chłopcy rosną natomiast co najmniej do 18 roku życia, chociaż w wielu przypadkach ostatnie zmiany w ich ciele następują jeszcze około 20 urodzin.

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾