gekon - hodowla
Terrarystyka

Hodowla gekona w domu. Najważniejsze informacje i wymagania

Gekony to jedne z najpopularniejszych gadów hodowlanych. Gatunków gekonowatych jest ponad 1200. Te niewielkie jaszczurki są mało wymagające, mają przyjazne usposobienie i szybko stały się popularne jako zwierzęta domowe.

Środowisko naturalne gekonów

Gekony występują praktycznie na większości kontynentów. Zasiedlają naszą planetę od ponad 50 milionów lat. Żyją przede wszystkim w strefie równikowej i podrównikowej – wyjątkowo upodobały sobie tereny suche i nasłonecznione, pustynne oraz półpustynne.

Jak duże są gekony? Mnogość gatunków

Ich rozmiar zależy od gatunku – rozpiętość między nimi jest bardzo duża. Mogą mieć od 1,5 cm do niemal pół metra – odpowiednio gekony karłowate i olbrzymie. Mają też różne umaszczenia i barwy. Wszystkie potrafią wydawać dźwięki, ale ich sposób komunikacji zależy od gatunku.

Co jedzą gekony?

To jaszczurki mięsożerne – jadają owady i małe gryzonie oraz ptaki, ale mogą jeść też rośliny. W hodowlach domowych można je karmić dedykowaną dla nich karmą. Jednak najlepiej pozwolić gekonowi samodzielnie łapać swoją zdobycz. Trzeba też dawać im niezbędne witaminy i minerały w formie suplementów dla gekonów. Bardzo ważna jest dla gekona woda – wodę należy zmieniać gekonowi codziennie.

Jakie terrarium dla gekona?

Dla gekona domowego trzeba wybrać i następnie odpowiednio urządzić terrarium. Wiele zależy od konkretnego gatunku. Niezbędne będą m.in. lampa UV, grzałka lub mata grzewcza i wyściółka – sprawdzi się czysty piasek lub ściółka z włókna kokosowego. W terrarium powinny być też kryjówki oraz akcesoria do wspinaczki. Nie oszczędzaj na przestrzeni – zbyt małe terrarium może doprowadzić do karłowacenia gekona.

Gekon powinien żyć raczej sam, bo jaszczurki te mają silny instynkt terytorialny i mogą walczyć o przestrzeń. Prowadzą zwykle samotny tryb życia, bez towarzystwa. By hodować ich kilka w jednym terrarium, powinno być ono duże – i trzeba poszukać osobników mających pozytywne nastawienie do socjalizacji.

Ile kosztują gekony?

Cena gekonów zależy od ich gatunku. Może to być 100 złotych, a może to być kilka tysięcy złotych. Taniej można je kupić w sklepach zoologicznych niż od prywatnych hodowców, ale wiąże się to z niższym standardem ich utrzymywania. Trzeba jeszcze doliczyć wyposażenie, w tym głównie terrarium – dobre i duże to wydatek kilkuset złotych. Miesięczny koszt utrzymania gekona wynosi około 50-100 złotych. Trzeba też pamiętać o ew. wizytach u lekarza weterynarii.

Przykładowe ceny różnych gekonów:

  • gekon płaczący – około 80 zł,
  • gekon orzęsiony – około 500 zł,
  • gekon lamparci – około 700 zł.

fot. torstensimon / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾