świnka morska
Terrarystyka

Świnka morska – niewielki gryzoń do bloku

Dom zaczyna tętnić życiem, gdy są w nim dzieci albo zwierzę. Jednak nie każdy zwierzak będzie dobrze czuł się w bloku. Jako przyjaciel do mieszkania sprawdzi się m.in. świnka morska, czyli kawia domowa.

To jeden z dłużej żyjących gryzoni – dożywa około 8 lat. Są to jednak ssaki stadne i konieczne jest hodowanie ich chociaż w parach, w klatkach o długości co najmniej 100 cm. Muszą też móc codziennie pobiegać poza klatką. Można zrobić im wybieg z własnym kącikiem. Kawie są dość strachliwe, oswojenie zwierzaka może zająć nawet kilka miesięcy.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej

Ważne, by klatka miała postać plastikowej kuwety z ocynkowanymi prętami. Poza miską na pokarm i poidełkiem na wodę należy w klatce wygospodarować miejsce do spania. Powinny być dwa paśniki – na sianko i na paszę zieloną. Miski też powinny być dwie, na karmę suchą oraz warzywa i owoce.

Jako podłoże sprawdza się wyściółka z trocin. Dodatek żwirku będzie mile widziany. Zwierzaki lubią się bawić, dlatego zadbaj też o zabawki, które sprawia śwince dużo radości. Popularnością cieszą się tunel wiklinowy do zabawy i podgryzania, polarowe hamaki do zawieszenia i piłka dla gryzoni do wypełniania smakołykami, a także most wykonany z drewna lub sznur z drewnianymi kostkami. Trzeba dobrać poziom trudności zabaw do umiejętności i wieku świnki.

Co jada świnka morska?

Kluczowe jest siano stanowiące dla niej źródło błonnika, które wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Co więcej, jego żucie pomaga w ścieraniu zębów policzkowych. Sianko musi być czyste i świeże. W sprzedaży są też gotowe karmy dla świnek morskich.

Zwierzaki chętnie jedzą także zielone części roślin, m.in. liście, pędy, zioła jadalne i trawy. Z owocami i warzywami nie można z kolei przesadzać, świnki mogą ich jeść maks. do połowy szklanki na dzień. Można też podać im orzechy, nasiona i migdały, ale są one kaloryczne, dlatego nie powinno się ich podawać śwince wiele.

KwK, f: Myagi / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾