hodowla pająka w domu
Terrarystyka

Pająki dla początkujących. Jaki pająk na początek?

Pająk jest prostym zwierzęciem do hodowania w terrarium. Rozpoczynając swoją przygodę, trzeba odpowiednio wybrać pierwszego ptasznika. Jest to duże wyzwanie! Musi być przyjazny początkującemu hodowcy i łatwy w utrzymaniu. Warto mieć podstawową wiedzę na temat gatunków. Podpowiadamy, jaki pająk będzie najlepszy na start.

Pająki w jednych budzą strach i lęk, w innych zachwyt. Jedni wierzą, że przynoszą pecha, inni  z kolei, że zwiastują szczęście. Mimo że ludzie boja się ich od wieków, pająki stanowią bardzo popularne zwierzę hodowlane.

Zwolennicy pająków chętnie hodują w domu m.in. ptaszniki. Jeśli nie masz doświadczenia, podpowiemy, jaki gatunek będzie odpowiedni na początek. Pamiętaj, że przede wszystkim bezpieczeństwo powinno być na pierwszym miejscu – nigdy nie bierz swojego pająka na ręce zbyt pochopnie, zanim nabierzesz doświadczenia. 

Jakiego pająka kupić na początek?

Wybór pierwszego pająka jest wyzwaniem dla osoby bez doświadczenia. Trzeba dokładnie zapoznać się ze specyfikacją danego gatunku, a potem podejść do zakupu bardzo odpowiedzialnie. Pająk wymaga pokarmu i opieki, ale każdy gatunek ma inne potrzeby – wymaga innego terrarium, traktowania czy wyposażenia.

Poza tym przy wyborze pająka ważną rolę gra prawo, które reguluje posiadanie wybranych gatunków. Popularne ptaszniki nie podlegają regulacjom – sprzedaż oraz obrót nimi jest dozwolony – nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Żadnego z ptaszników nie trzeba rejestrować, bo stawonogi nie podlegają rejestracji.

Ptaszniki 

Najpopularniejsze są ptaszniki, których jad może powodować różne symptomy, ale nie są to zabójcy, których ukąszenie wystarczy, by zabić człowieka w kilka minut. Wśród często wybieranych gatunków są Poecilotheria metallica, Acanthoscurria geniculata, Avicularia versicolor, ptasznik tygrysi czy ptasznik goliat.

Dobry pająk dla początkującego hodowcy 

Warto zdecydować się na takiego pająka, który:

  • będzie odporny na różne błędy hodowcy – tym bardziej początkującego; 
  • będzie poruszać się powoli, by można było go szybko i bezpiecznie złapać;
  • będzie wykazywać się znikomą agresję względem człowieka;
  • będzie miał słaby jad, by w razie ukąszenia nie stało się nic poważnego.

Polecane gatunki pająków dla początkującego hodowcy

Są one powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych, które oferują zarówno pająki, jak i dzielą się wiedzą na temat danego gatunku.

  • Brachypelma spp. 
  • Chromatopelma cyaneopubescens
  • Lasidora spp
  • Grammostola spp. 

KwK, foto: Fotoworkshop4You / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾