zanieczyszczanie powietrza
Ekologia

Jak zmierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza?

Smog w Polsce bije wszelkie rekordy – niejednokrotnie w ciągu sezonu zimowego, któreś z polskich miast znajduje się na szczycie niechlubnej listy miast z najgorszym stanem powietrza na świecie.

Z uwagi na ten palący problem oraz wiele negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą oddychanie tak zanieczyszczonym powietrzem, monitoring jego stanu jest tym bardziej istotny. Jak mierzyć zanieczyszczenie powietrza? Detektor smogu, stacje pomiarowe, aplikacje, czy może jeszcze inne urządzenia?

zanieczyszczanie powietrza
materiał partnera (LH)

Stacje do pomiaru smogu

Jeśli chodzi o ten najbardziej oficjalny szczebel mierzenia zanieczyszczenia powietrza, zajmuje się tym Państwowy Monitoring Jakości Powietrza. W Polsce jest aż ponad 300 stacji pomiarowych, rozlokowanych na terenie całego kraju. Chociaż przykładowo na Śląsku, z uwagi na kopalnie, detektor zanieczyszczenia powietrza jest tam o wiele bardziej potrzebny, więc na terenie Śląska znajduje się więcej stacji pomiarowych niż np. na Pomorzu.

Warto też wspomnieć o Krajowym Laboratorium Referencyjnym i Wzorującym, którego siedziba znajduje się w Krakowie. Działa ono jako jedna ze struktur GIOŚ i odpowiada za spójność i jakość pomiarową we wszystkich sieciach pomiarowych.

Detektor smogu, czyli czujnik zanieczyszczenia powietrza

Państwowe pomiary powietrza to jedno, ale każdy z nas może też mierzyć poziom smogu we własnym zakresie. Potrzebna będzie do tego czujka zanieczyszczenia powietrza. Jakie są zalety takiego rozwiązania? Dla nas to będzie najbardziej istotna i precyzyjna informacja – jeśli zawiesimy czujnik na zewnątrz przy naszym domu, będziemy mogli na żywo śledzić jakość powietrza właśnie w naszej okolicy. W końcu dane np. dla całego miasta mogą się bardzo różnić. 

Kupując detektor zanieczyszczenia powietrza, warto zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie zanieczyszczenia wykrywa – czy są to tylko cząstęczki PM10, czy może też PM2,5? Tutaj będzie wchodziła w grę także różnica cenowa. 

Innym urządzeniem, które może wskazywać przykładowo poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym mieszkaniu, są oczyszczacze powietrza z wyświetlaczem i podłączoną aplikacją mobilną. Jednak tutaj należy mieć na uwadze to, że nie będą to tak precyzyjne dane, jak w przypadku detektora smogu, ale z drugiej strony zyskamy od razu funkcję oczyszczania samego powietrza.

Aplikacje i mapy smogowe

Oczywiście nie każdy musi mieć swój własny czujnik! Obecnie mamy darmowy i łatwy dostęp do różnego rodzaju aplikacji mobilnych i internetowych map smogowych, gdzie możemy na bieżąco śledzić zanieczyszczenie powietrza w naszej okolicy, w czasie rzeczywistym. Detektor smogu to rozwiązanie, które dla nas oferuje najbardziej precyzyjne dane, jednak nie każdy będzie gotów w takie urządzenie zainwestować. Dlatego warto pamiętać także o darmowych i łatwo dostępnych rozwiązaniach.

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾