Ekologia Rośliny

Zaprawianie ziarna siewnego – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Mnogość chorób, jakie zagrażają uprawom zbóż, skłania rolników do wdrażania mechanizmów ochrony jeszcze zanim ziarno trafi do gleby. Zaprawianie ziarna siewnego to w dzisiejszych czasach zabieg niezbędny, który umożliwia skuteczną ochronę przyszłych plonów. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać, by zabieg był skuteczny.

Czym jest zaprawianie ziarna siewnego?

Zaprawianie ziarna to pierwszy zabieg chemiczny, jaki wykonuje się przed siewem. Ma on na celu ochronę przyszłych plonów przed atakiem wielu chorób grzybowych – zarówno tych przenoszonych z ziarnem siewnym, jak i grzybów egzystujących w glebie. Sam zabieg jest stosunkowo prosty, a jednocześnie – bardzo skuteczny. Pomaga również uniknąć groźnych chorób pszenicy, jęczmienia, pszenżyta i żyta.

Co zagraża uprawom?

Główne zagrożenie płynie ze strony grzybów chorobotwórczych. Pszenicy zagraża głównie śnieć cuchnąca pszenicy (Tilletia caries), choroba groźna już na etapie kiełkowania nasion. Jest ona szczególnie niebezpieczna, ponieważ przez cały okres wzrostu może być niezauważona. Często dopiero po skoszeniu rolnik orientuje się, że w kłosach nie znajdują się ziarna, tylko wydmuszki, często określane mianem „sorusów”. Podobne spustoszenie w pszenicy sieje również śnieć gładka, równie powszechna jak śnieć cuchnąca.

Uprawom jęczmienia zagrażają trzy główne choroby: głownia pyląca, głownia zwarta i pasiastość liści, które niszczą kłosy i wpływają niekorzystnie na rozwój plonów, powodując karłowacenie oraz ograniczenie krzewienia. Wśród głównych chorób grzybowych pszenżyta i żyta wymienia się zgorzel siewek oraz pleśń śniegową. Obie powodują obumieranie siewek roślin, co prowadzi do poważnych strat w plonach.

Zaprawione zboże
Zaprawione zboże

Zaprawianie ziarna – o czym pamiętać?

Sam zabieg jest stosunkowo prosty i tani w przeprowadzeniu. By był jednak skuteczny, należy pamiętać o kilku kluczowych zasadach:

1. Dobór odpowiedniej zaprawy nasiennej

Dobór odpowiedniego rodzaju zaprawy nasiennej to kwestia indywidualnego wyboru, zgodnego z przeznaczeniem i potrzebami każdego rolnika.

Wyróżnić możemy zaprawy:

  • Proste, jednoskładnikowe w formie płynnej, np. Gizmo 060 FS, który jest środkiem grzybobójczym w formie koncentratu o działaniu układowym. Jego główne przeznaczenie to zaprawianie ziarna siewnego zbóż ozimych i jarych.
  • Proste, jednoskładnikowe w formie sypkiej, jak np. Orius Extra 02 WS, który jest środkiem grzybobójczym w formie proszku do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu układowym do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych ziarna siewnego pszenicy ozimej i jarej oraz jęczmienia ozimego i jarego.
  • Wieloskładnikowe, bardziej zaawansowane w postaci emulsji, jak np. Orius Universal 75 ES, który jest środkiem o działaniu układowym, przeznaczonym do zaprawiania w zaprawiarkach przystosowanych do zapraw ciekłych i zawiesinowych ziarna siewnego wszystkich zbóż.

2. Właściwy parametr ziarna

Należy pamiętać, by ziarno było równomiernie pokryte preparatem, co zagwarantuje późniejszą, skuteczną ochronę. Materiał siewny powinien być bardzo dobrze oczyszczony (w celu zapewnienia dobrego przylegania) oraz suchy – nie należy zaprawiać ziarna, które było już wcześniej zaprawione, a także takiego o wilgotności powyżej 17%.

3. Odpowiednie dawkowanie

Zaprawy nasienne dostępne na polskim rynku jasno precyzują, jaką dawkę należy zastosować, by zabieg był efektywny. Zbyt duża dawka może skutkować opóźnieniem wschodów, a nawet spowodować zamieranie siewek. Z kolei zbyt niska może być zwyczajnie nieskuteczna. By zabieg był efektywny, należy trzymać się instrukcji dołączonej przez producenta. Zazwyczaj dokładnie określa ona maksymalną zalecaną dawkę dla jednorazowego zastosowania, ze wskazaniem ilości mililitrów środka i dodatku wody na 100 kg ziarna.

Korzyści zaprawiania

Wiele chorób grzybowych w początkowych fazach infekcji ma przebieg bezobjawowy lub trudny do zauważenia. Gdy spostrzeżemy wyraźne sygnały choroby – może okazać się, że na ratunek dla roślin uprawnych jest już za późno. Zaprawianie ziarna siewnego to tani i efektywny sposób, by uniknąć tej sytuacji.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć szczególną uwagę na stosowane zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i symbole ostrzegawcze umieszczone w etykietach oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.

Materiał zewnętrzny

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾