Fotowoltaika
Ekologia

Fotowoltaika – gdzie i kiedy warto ją stosować?

Fotowoltaika jest opłacalna przede wszystkim ze względu na ekologię i ochronę środowiska. Polska jako członek Unii Europejskiej jest zobowiązana do wdrożenia zmian w tym zakresie Dlatego powstają programy wsparcia, takie jak “Mój prąd”, czy “Czyste powietrze”. Warto więc skorzystać z projektów, dofinansowujących fotowoltaikę, na przykład w Rzeszowie lub Krakowie (gdzie jest wysokie stężenie smogu), co pomoże nam zaoszczędzić w obszarach związanych z instalacją.

Zatem kiedy i gdzie warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej? W zasadzie zawsze jest to dobry pomysł. Poniżej wyjaśniamy dlaczego i jak to zrobić, aby maksymalnie wykorzystać możliwości fotowoltaiki.

Fotowoltaika – przygotowanie na etapie projektowania domu

O fotowoltaice najlepiej myśleć już na etapie projektowania domu. Należy zastanowić się nad wyborem działki i lokalizacji nieruchomości. Najlepiej sprawdzają się dachy o prostej konstrukcji, bez okien dachowych, czy udziwnień architektonicznych. Istotne jest też pokrycie dachowe, które ułatwi montaż. Najlepsza jest ekspozycja paneli od strony południowej. Idealnie, jeśli dach miałby nachylenie 25-35 stopni. Na płaskim dachu potrzebny będzie stelaż w celu otrzymania pożądanego nachylenia paneli.

Ważne, żeby okolica paneli nie dawała cienia, czyli żeby dachu nie zasłaniały pobliskie słupy, drzewa czy anteny. W powstającym domu warto stworzyć taką instalację elektryczną, która będzie sprzyjać montażowi paneli fotowoltaicznych.

Jeśli chcemy zainstalować panele w istniejącym już domu, musimy przede wszystkim określić, ile wynoszą nasze rachunki za prąd, aby oszacować ilość i wymaganą moc potrzebnych paneli fotowoltaicznych. Warto zainwestować w sprawdzonego instalatora, aby trafnie określił rozmieszczenie paneli na dachu. Jeśli montaż na dachu jest niemożliwy, trzeba dokonać instalacji na gruncie, przy 30 stopniowym nachyleniu, na podwyższeniu, aby okolica nie dawała cienia. Jakość paneli powinna mieć oznaczenie A, czyli posiadać ogniwa bez wad.

Musimy się zastanowić, czy zamierzamy w danej nieruchomości mieszkać co najmniej 10 lat. Zwykle właśnie po takim okresie inwestycja się zwraca. Niemniej jednak wcześniejsza sprzedaż domu nie musi oznaczać straty. Panele fotowoltaiczne niewątpliwie zwiększają wartość nieruchomości.

Czy zawsze warto zdecydować się na fotowoltaikę?

Niemal zawsze decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych to dobry pomysł. Zdarzają się jednak sporadyczne sytuacje, w których może to nie być najlepsze możliwe rozwiązanie. Kiedy warto przemyśleć instalację paneli fotowoltaicznych?

  • kiedy zamierzamy się przeprowadzać,
  • kiedy planujemy w najbliższym czasie wymieniać dach,
  • gdy jedyną możliwością jest montaż paneli w zaciemnionym miejscu lub od strony północnej,
  • jeśli nie stać nas na inwestycję w wysokiej jakości komponenty.

W przeważającej części przypadków montaż paneli fotowoltaicznych w Rzeszowie i gdziekolwiek indziej gwarantuje oszczędność. Aby mieć pewność, że fotowoltaika w Twoim przypadku to dobry pomysł, skontaktuj się z fachowcami. Doradzą oni, czy warto montować panele słoneczne oraz jak to zrobić dla osiągnięcia największej możliwej opłacalności inwestycji.

Dołącz do tysięcy zadowolonych klientów https://sm-project.pl/

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾