separatory substancji ropopochodnych
Ekologia

Separatory substancji ropopochodnych – czym są i do czego służą?

Wody opadowe pochodzące z powierzchni utwardzanych lub ścieków technologicznych mogą zawierać substancje ropopochodne. Do substancji ropopochodnych zaliczymy ogół związków organicznych, pochodzących z przerobu lub wykorzystania ropy naftowej. Co ważne, substancje te stanowią realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Do oddzielenia substancji ropopochodnych od wody służą separatory substancji ropopochodnych i tłuszczu. Urządzenia te eliminują oddzielają zanieczyszczenia ropopochodne, dzięki czemu woda wprowadzana do zbiorników lub ścieków nie stanowi zagrożenia dla ekologii. Jak działają separatory substancji? Gdzie znajdą swoje zastosowanie? Chętnie odpowiemy na te pytania w poniższym artykule. 

Ekoroto.pl -producent urządzeń asenizacyjnych

Jak działają separatory substancji ropopochodnych? 

Separator substancji ropopochodnych to urządzenie przepływowe. Wewnątrz urządzenia dochodzi do oddzielania cieczy lekkich o charakterze ropopochodnym, jak i wydzielenia cięższych od wody zawiesin. Osadnik służy do zatrzymywania i kumulowania zawiesin łatwo opadających. Kolejno ścieki trafiają do komory separacyjnej, gdzie dochodzi do dwóch procesów. W pierwszym z nich ścieki trafiają do komory separacyjnej, w której dochodzi do oddzielenia cząstek substancji ropopochodnych oraz ich wypływanie na powierzchnię w formie kropli. Dochodzi również do procesu sedymentacji zawiesiny oraz jej opadania. Separatory koalescencyjne są zaopatrzone w specjalne wkłady, dzięki którym zwiększeniu ulega powierzchnia aktywna separatora, a dzięki temu przyspiesza się proces separacji produktów ropopochodnych. Ścieki następnie trafiają do odbiornika naturalnego bądź kanalizacji. Każdy separator ropopochodny jest wyposażony w urządzenia zabezpieczające, a mianowicie automatyczne zamknięcie pływakowe, które zamyka odpływ ścieków, gdy zbiornik się wypełni. Substancje nie mogą wówczas przedostać się z wnętrza urządzenia. 

Ekoroto.pl -producent urządzeń asenizacyjnych

Separator substancji ropopochodnych – gdzie znajdzie zastosowanie? 

Separatory substancji ropopochodnych to urządzenia, które znajdują wiele zastosowań. Sprawdzą się w miejscach charakteryzujących się wysokim stopniem rozproszenia zanieczyszczeń. Przede wszystkim wykorzystuje się je w obrębie stacji benzynowych, gdzie skażenie wody olejami i benzynami jest szczególnie wysokie. Sprawdzą się także na myjniach samochodowych. Ich zastosowanie ma uzasadnienie na parkingach oraz w obrębie placów postojowych. Sprawdzą się również w przypadku dróg o wzmożonym natężeniu ruchu, a także w zakładach przemysłowych. Separator koalescencyjny to mała oczyszczalnia ścieków.

Ekoroto.pl -producent urządzeń asenizacyjnych

Separatory substancji ropopochodnych – gdzie szukać? 

Separator ropopochodnych substancji powinien pochodzić od renomowanych producentów. Ich montaż wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego z pomocą przychodzi firma Ekoroto. Doświadczeni specjaliści dostosują montaż do wymagań klientów i specyfikacji terenu. Co ważne, firma za cel nadrzędny stawia sobie jakość produktów, co ma szczególne znaczenie w przypadku kosztownych inwestycji. W zakres usług firmy wchodzi wiele pokrewnych usług. Proponują oni między innymi: oczyszczalnie ścieków, zbiorniki na szambo oraz systemy do gromadzenia i wykorzystywania wody deszczowej czy studnie wodomierzowe i przepompownie. Firma z wieloletnim stażem zapewnia stały kontakt z klientem i szybką realizację usług. Dbałość o środowisko naturalne to jedno z największych wyzwań współczesnego świata. Warto więc pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą realnie wpłynąć na poprawę stanu gleby. Małe zmiany mogą prowadzić do wielu korzyści, dlatego warto sprawdzić ofertę Ekoroto już dziś! 

Materiał partnera (LH)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾