apteczka dla psa
Psy

Apteczka dla psa – must have. Co musi się w niej znaleźć?

Wybierając się w podróż, zwykle pamiętamy o lekach i apteczce dla ludzi. Jeśli masz pupila, musisz przygotować odpowiedni zestaw także dla niego – na wszelki wypadek. To absolutny must have w razie konieczności pomocy czworonogowi. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć.

Wiele miejsc jest animal-/pet-friendly, co oznacza, że zwierzęta domowe są w nich mile widziane. Jako opiekun kota czy psa musisz o niego zadbać także w podróży i zadbać o jego bezpieczeństwo. Do bagażu spakuj też psią apteczkę pierwszej pomocy. Na szlaku czy na ścieżce leśnej, daleko od weterynarza, mogą przydać się róże akcesoria. Zawartość najlepiej skonsultować z weterynarzem prowadzącym. Dzięki apteczce możesz być w stanie udzielić psu pierwszej pomocy, zanim dotrzecie do przychodni.

Psia apteczka jako element bagażu Twojego pupila

Spośród środków opatrunkowych, które są ogólnodostępne, w apteczne powinny być gaziki wyjałowione, gazy i kompresy w różnych rozmiarach, plastry bezopatrunkowe oraz bandaże. Skoro to akcesoria dla zwierząt, ważne, by miały właściwości zniechęcające czworonoga do lizania i gryzienia.

Zawartość apteczki dla psa

Książeczka zdrowia zwierzaka. Najważniejsza jest książeczka zdrowia psa, lista przyjmowanych leków wraz z dawkami, ew. alergie, przewlekłe choroby, informacje o szczepieniach oraz odrobaczeniu czy podaniu środków przeciw kleszczom i pchłom. Taka wiedza będzie kluczowa dla lekarzy weterynarii.

Lekarstwa brane stale. Skompletuj wszystkie leki, które mogą się przydać – przede wszystkim lekarstwa, które pies stale przyjmuje. Dzięki apteczce wszystkie leki będą w jednym miejscu i nie trzeba będzie ich szukać ani nie pomylą się z ludzkimi.

Inne leki – na wszelki wypadek. Spakuj także środek na biegunkę, osłabienie, przeciwbólowy (koniecznie dedykowany dla psa, nie podawaj zwierzakowi ludzkich leków przeciwbólowych), środki uspokajające, zasypkę tamującą krwawienie. Nigdy nie podawaj sam leków przeciwbólowych zwierzakowi, a w sytuacji z kategorii „bez wyjścia” skonsultuj się telefonicznie z weterynarzem. Przed wyjazdem zapytaj lekarza prowadzącego Twojego psa, co ew. możesz zrobić w takiej sytuacji.

Przy kompletowaniu apteczki weź pod uwagę różne wypadki, które mogą się wydarzyć. W razie zatrucia lub biegunki warto zabrać ze sobą węgiel leczniczy w tabletkach. Ma on silne właściwości adsorpcyjne. Wiąże toksyny i zanieczyszczenia, będzie pomocny w przypadku biegunek i zatruć. Można go łatwo wymieszać z karmą mokrą albo pasztetem dla psa.

Z kolei wapno pomoże na opuchliznę po ukąszeniu owadów. Pamiętaj też o lekach osłonowych na żołądek i rozkurczowych, a na wypadek zaparć przyda się olej parafinowy. Na problemy trawienne przydadzą się probiotyki. Pomagają one odbudować równowagę mikroflory jelitowej, a poza tym także wzmacniają układ odpornościowy. Są dostępne w formie saszetek, kapsułek czy pasty.

Duże znaczenie ma też dawkowanie – zależy ono często od wagi psa. Kartkę z dawkowaniem leków warto umieścić w apteczce.

Opatrunki. Poza tym zabierz ze sobą: gazy opatrunkowe sterylne, elastyczne bandaże samoprzylepne oraz dzianinowe, lignina, kompresy opatrunkowe, plastry i opatrunki, gumowe opaski, nieduże nożyczki i podkłady.

Podstawowe materiały do zrobienia opatrunku to podstawa! Są niezbędne do opatrzenia zadrapania czy przeciętej opuszki łapy. Każdą ranę należy szybko zdezynfekować, by uchronić psa przed zakażeniem. Przyda się m.in. woda utleniona, riwanol, jodyna, spirytus lub maść typu tribiotic.

Inne akcesoria. Przydatny może też okazać się koc termiczny, latarka oraz termometr plastikowy, by zmierzyć psu temperaturę. Dodatkowo zabierz m.in. sól fizjologiczną, sterylny roztwór do płukania oczu, sterylne strzykawki.

Może przydać się też kaganiec weterynaryjny, by psiak nie ugryzł w razie bólu i stresu. Dodatkowo weź płyn dezynfekujący do rąk, środek do dezynfekcji ran, cążki do pazurów, zestaw do czyszczenia uszu, szampon do kąpania, akcesoria do wyłapania kleszcza (np. pęsetę), maści (do łapek, na nos itd.), a także rękawiczki jednorazowe.

fot. Pfüderi / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾