podróż z psem
Psy

Pies w samolocie – jak podróżować z pupilem?

Wybierasz się za granicę i musisz lecieć samolotem? A może szykuje Ci się przeprowadzka? Możesz podróżować razem z psem w różne zakątki. Sprawdź, jakie są zasady i w jaki sposób Twój pupil może lecieć samolotem.

Czy pies może lecieć samolotem?

Latanie z psem staje się coraz bardziej powszechne. Trzeba jednak spełnić kilka warunków i dopełnić formalności. Nie jest to jednak proste, gdyż taka podróż to dla psa stres. Wielu psiaków nie zabierzesz ze sobą na pokład, lecz będą musiały lecieć w luku bagażowym.

Wiele zależy od przewoźnika, dlatego przed zakupem biletu sprawdź regulamin. Część linii nie zezwala na loty wybranych ras psów, inne godzą się jedynie na podróż w transporterze.

Podróż z psem samolotem. Jakie dokumenty są niezbędne?

Przewóz psa samolotem wiąże się z koniecznością przygotowania różnych dokumentów. Zwierzak musi posiadać paszport, który wystawi lekarz weterynarii z odpowiednimi uprawnieniami. Paszport umożliwia psu podróż samolotem na terenie Unii Europejskiej oraz wybranych krajów poza nią – m.in. do Wielkie Brytanii.

Konieczne jest też zaświadczenie o stanie zdrowia oraz aktualna książeczka szczepień (z informacją o szczepieniu przeciwko wściekliźnie). Konkretne wymagania zależą od miejsca, w które się wybierasz. Przed lotem sprawdź, czy dany kraj nie ma specjalnych wymogów w postaci odrobaczania, profilaktyki przeciw tasiemcom czy kwarantanny.

Gdzie podróżuje pies w samolocie?

Pies w samolocie nie podróżuje na Twoich kolanach. Małe psy (do 8 kg) można wnieść na pokład, ale w transporterze. W trakcie startu, lądowania lub turbulencji trzeba go umieścić pod fotelem. Wyjątkiem są psy przewodnicy – są traktowani jak pasażerowie.

Często podróż psa samolotem odbywa się w luku bagażowym lub cargo, czyli lotem odrębnym. Wtedy nie masz kontroli nad jego losem i nie możesz sprawdzić, co dzieje się ze zwierzęciem. Odpowiedzialność za czworonoga leży po stronie pracowników linii lotniczej.

fot. Pezibear / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾