Kwitnący Niecierpek
Rośliny

Niecierpek – idealna roślina kwitnąca na zacienione stanowiska

Niecierpek cieszy się ogromną popularnością, gdyż jest rośliną obficie kwitnącą, która może rosnąć w cieniu. Uprawia się go zarówno w ogrodach, jak i na balkonach lub tarasach. Roślina długo kwitnie i nie jest wymagająca w uprawie, dlatego poleca się ją nawet początkującym ogrodnikom. Co powinniśmy wiedzieć zanim kupimy nasiona niecierpków?

Niecierpek – podstawowe informacje

Niecierpek jest to jednoroczna roślina, którą zaliczamy do rodziny niecierpkowatych. W naturalnych warunkach można go spotkać w Europie, Azji, a także w Afryce. Roślina ta w sprzyjających warunkach osiąga do 60 centymetrów wysokości, charakteryzuje się silnie rozgałęzionym pokrojem. Zielone liście niecierpków są eliptyczne, ząbkowane, lancetowate. Roślina ta jest uprawiana ze względu na liczne, bardzo dekoracyjne kwiaty o średnicy około 3 centymetrów. Kwiaty mogą przybierać barwę różową, bordową, pomarańczową, żółtą, czerwoną, fioletową, liliową, łososiową, kremową, białą. W sprzedaży dostępne są także niecierpki o kwiatach wielobarwnych. Ogrodnicy cenią niecierpki za długi okres kwitnienia, który rozpoczyna się w maju i może trwać nawet do późnej jesieni (w przypadku uprawy w domu roślina może kwitnąć nawet cały rok). Kwiaty niecierpków zapylane są przez motyle, a czasem także i ptaki. Niecierpki są uprawiane na rabatach kwiatowych, obwódkach rabat, w donicach, w pojemnikach na balkonach i tarasach. Niecierpki wytwarzają torebki nasiennie, które na skutek dużego ciśnienia wyrzucają nasiona na znaczne odległości.

Kwitnący niecierpek

Uprawa niecierpków dla początkujących

Niecierpki są chętnie wybierane zarówno ze względu na swoje wyjątkowe walory dekoracyjne, jak dlatego, że preferują stanowiska zacienione (większość roślin potrzebuje do obfitego kwitnienia dużo światła). Miejsce dla niecierpków musi być osłonięte od silnych wiatrów.

Odpowiednia dla niecierpków gleba jest zasobna w składniki pokarmowe, przepuszczalna, stale umiarkowanie wilgotna.

Niecierpki są wrażliwe na niskie temperatury (nie są w stanie przetrwać zimy w polskim ogrodzie), dlatego sadzi się je w marcu do pojemników znajdujących się w ogrzewanym pomieszczeniu. Do gruntu można je przenieść dopiero w połowie maja (o ile warunki pogodowe są sprzyjające).

Pamiętajmy, żeby sadzonki umieszczać w większej odległości od siebie, gdyż rośliny te mają tendencję do intensywnego rozkrzewiania.

Niecierpki mogą zostać zaatakowane przez choroby grzybowe (na przykład szarą pleśń), które rozwijają się bardzo szybko. Możemy zabezpieczyć rośliny stosując odpowiednie opryski. Zagrożeniem dla naszych upraw mogą być także mszyce.

Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują te rośliny?

Do ważnych zabiegów pielęgnacyjnych należy podlewanie. Powinniśmy jednak uważać, żeby nie przesadzić z ilością wody, gdyż niecierpki nie lubią podłoża podmokłego. Dobrze jest je również nawozić przy użyciu nawozów do roślin kwitnących. Kolejnym ważnym zabiegiem jest usuwanie przekwitłych kwiatostanów.

Jak wybrać najlepsze nasiona niecierpków?

Popularność niecierpków jest ogromna, dlatego nasiona i sadzonki tych roślin można kupić w wielu sklepach ogrodniczych, takich jak plantet.pl. Jeżeli zdecydujemy się uprawiać niecierpki z nasion, pamiętajmy, żeby zaopatrywać się wyłącznie u polskich, renomowanych producentów (ich nasiona i sadzonki pochodzą z kontrolowanych upraw i charakteryzują się bardzo wysoką jakością). Pamiętajmy, że nasiona posiadają ograniczoną w czasie zdolność kiełkowania, dlatego nie należy kupować ich na zapas (zamówmy tylko tyle, ile jesteśmy w stanie zużyć jednorazowo).

materiał partnera (lh)

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾