Kompostownik
Ekologia

Kompostownik przy domu lub na działce. Czy to dobry pomysł?

Odpowiednio wykorzystane skorupki jajek, fusy z kawy, resztki warzyw, owoców i wiele innych odpadków mogą przeobrazić się w niezwykle skuteczny nawóz do uprawy roślin. Jak przygotować kompost? Jakie jest najlepsze miejsce na kompostownik? Zapraszam do lektury.

Większość osób każdego dnia wyrzuca ogromną ilość resztek żywności, nie zdając sobie sprawy z  tego, w jaki sposób można je spożytkować. Odpowiednia ziemia do uprawy roślin i właściwe nawadnianie upraw to tylko połowa drogi do ogrodniczego sukcesu.

Równie ważne jest wspomaganie przyszłych plonów niezbędnymi składnikami odżywczymi.  Najpopularniejsze podłoża do uprawy roślin, w tym przede wszystkim ziemia, często potrzebują dodatkowego wsparcia, aby plony mogły rosnąć zdrowo i obficie. Jednym z wariantów tego rodzaju wsparcia jest stosowanie kompostu.

Dlaczego kompost?

Najbardziej wymierną korzyścią płynącą ze stosowania kompostu są obfite i zdrowe plony. Wszystko dlatego, że kompost przyczynia się do utrzymania prawidłowej wilgotności gleby, zwalcza szkodniki i przeciwdziała występowaniu różnego rodzaju chorób.

Kompost powoduje również, że znajdujące się w ziemi do uprawy roślin mikroorganizmy wytwarzają więcej  próchnicy, która jest niezbędna dla zdrowego rozwoju plonów.

Ponadto, dokonując transformacji odpadków w domowy kompost możemy w dużym stopniu przyczynić się do dbałości o środowisko naturalne.

Kompostownik w ogrodzie

Z czego zrobić kompost?

Kiedy już zaczerpniemy informacje na temat najpopularniejszych podłoży do uprawy roślin, pora przygotować kompost. Pierwszą istotną kwestią jest rodzaj odpadków. Mimo że praktycznie wszystkie resztki można przeobrazić w kompost, istnieje kilka wyjątków. Skorupki jajek, fusy po kawie, torebki po herbacie, owoce, warzywa i skorupki orzechów są świetnym wyborem.

Trzeba natomiast uważać na gałązki i liście orzecha włoskiego, ponieważ związki które mogą wytwarzać stanowią zagrożenie dla upraw. Z kolei produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak między innymi mleko, jajka, jogurt czy tłuszcz oraz odpadki mięsne i rybne mogą generować nieprzyjemny zapach, który zwabi muchy i gryzonie.

Należy wystrzegać się również odpadków warzyw i owoców, do których uprawy wykorzystano pestycydy – tego typu resztki mogą zaszkodzić tym elementom kompostu, które przynoszą korzyść roślinom.

Składniki brązowe i zielone

Bardzo ważne jest również zachowanie harmonii między różnego rodzaju składnikami kompostu. Wyróżnia się tak zwane składniki brązowe, czyli suche odpadki. Wśród nich znajdują się między innymi martwe liście i gałązki. Do składników zielonych, czyli wszystkich wilgotnych elementów, zaliczamy między innymi resztki owoców i warzyw.

Dlaczego zrównoważona ilość składników jest tak istotna? Składniki te pełnią odmienne, ale równie ważne zadania. Zielone odpadki są odpowiedzialne za zaopatrywanie kompostu w azot, natomiast brązowe w węgiel.

Kompostownik – gdzie go umieścić?

Kompostownik można umieścić przy domu lub na działce, a nawet w pomieszczeniu. Ważne jest to, aby dostęp do niego był swobodny, ponieważ kompost wymaga mieszania raz na jakiś czas. Jeśli zdecydujesz się na postawienie kompostownika na przykład w kuchni, pamiętaj aby zaopatrzyć się  w szczelną pokrywę.

Miejsce, w którym umieścisz zbiornik z kompostem powinno być suche i znajdować się w cieniu. Źródło wody nie może być zbyt oddalone od kompostownika – kompost wymaga nawadniania od czasu do czasu. Nie należy oczywiście przesadzić z ilością wody, gdyż może to poskutkować pojawieniem się pleśni.

Kompost

Podsumowując, kompostownik – znajdujący się czy to na działce, czy to przy domu – jest zdecydowanie dobrym pomysłem. Spożytkowanie odpadków na kompost generuje korzyści nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również dla entuzjastów obfitych plonów. Wzbogacanie ziemi do uprawy roślin odpowiednio przygotowaną mieszanką z pewnością zaowocuje zdrowymi warzywami i owocami. Powodzenia!

Materiał partnera

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾