maska antysmogowa
Ekologia

Jak wybrać maskę antysmogową i oczyszczacz powietrza

Monitoruj stan powietrza i unikaj wychodzenia z domu, gdy jakość powietrza jest naprawdę zła. Nie zawsze jednak możemy zostać, dlatego w innej sytuacji korzystaj z maski antysmogowej, a w domu z oczyszczacza powietrza.

Wybieramy maskę smogową 

Nie jest możliwe stosowanie się do wszystkich porad i niewychodzenie z domu przez kilka miesięcy. Można jednak założyć maskę i sprawdzać stan powietrza. Półmaska filtrująca FFP1 zatrzymuje co najmniej 80 proc. cząsteczek do wielkości 0,6 μm. Oznacza to, że chroni przed nietoksycznymi pyłami. 

FFP2 ochrania przed stałymi i płynnymi pyłami, szkodliwymi dla zdrowia, a także przed dymem i cząsteczkami aerozolu. FFP3 jest najbardziej skuteczna, bo filtruje 99 proc. cząsteczek – m.in. cząsteczki substancji rakotwórczych i radioaktywnych oraz cząsteczki chorobotwórcze (jak bakterie, wirusy i zarodniki grzybów). Przede wszystkim trzeba pamiętać, by nosić maskę tak, by zakrywała zarówno usta, jak i nos.

Wybieramy oczyszczacz powietrza

Gdy wychodzisz z domu, zamykaj okna, jeśli wychodzą na ulicę. Możesz zostawić włączony oczyszczacz powietrza, a po powrocie docenisz czyste powietrze. Polecamy oczyszczacze z filtrami HEPA H13 i węglowymi, które mają czujnik jakości powietrza.

f: OrnaW / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾