zanieczyszczenie środowiska
Ekologia

Jak na co dzień zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska?

Przemysł ma bardzo duży wpływ na środowisko naturalne, ale równie duże znaczenie ma nasza codzienna działalność. Staraj się zapobiegać negatywnym działaniom. Jest kilka prostych sposobów, dzięki którym możesz lepiej zadbać o planetę.

Działania proekologiczne a kondycja planety 

Wiele państw stara się działać proekologicznie i wdraża politykę zrównoważonego rozwoju. Polega ona na rozsądnym zarządzaniu zasobami przyrody i gospodarowaniem przestrzenią naturalną. Zasad tych przestrzega wiele firm odzieżowych czy producentów okien czy urządzeń elektronicznych. Właściwie w każdej branży można poznać przedsiębiorstwa, które stawiają na zrównoważony rozwój.

Wsparcie na poziomie krajowym, ale i indywidualnym 

Na czym polega to w praktyce? Na wykorzystywaniu wcześniej zużytych materiałów (recykling), sadzeniu nowych drzew w miejscu wyciętych starych. Tego typu działania pomagają zachować w przyrodzie równowagę. Cieszy fakt, że wiele firm i krajów włącza się w takie akcje, ale również każdy z nas, na miarę swoich możliwości, powinien zacząć dbać o planetę. Możesz segregować śmieci, nie zużywać wody czy prądu bezmyślnie, a także wymieniać stare piece na nowe. 

Co faktycznie może zrobić każdy z nas, by pomóc planecie?

Recykling. Segregacja śmieci pozwala na ich ponowne przetworzenie, co jest bardzo ważne w przypadku odpadów sztucznych, m.in. plastiku. Wiele firm również na własny użytek zajmuje się recyklingiem swoich wyrobów. Wbrew pozorom wiele tworzyw, m.in. PVC, można poddawać recyklingowi. 

Ogranicz liczbę produkowanych śmieci. Nie używaj plastikowych torebek i opakowań, a zamiast jednorazówek sięgaj po wielorazowe opakowania, np. płócienne woreczki na owoce czy pieczywo. Pij wodę przefiltrowaną w domu czy w biurze zamiast butelkowanej, by ograniczyć zużycie plastiku. Kupując różne produkty na targu, zastanów się, czy na każde warzywo potrzebujesz osobnej „foliówki”. 

Ogranicz jazdę samochodem. Na co dzień spaceruj i korzystaj z roweru, ew. wybieraj komunikację miejską, by nie emitować spalin do atmosfery. 

Wyrzucaj śmieci do kosza. Nie zaśmiecaj ziemi, zawsze wyrzucaj wszystko do kosza odpowiedniego pojemnika w zależności od rodzaju odpadu. Pamiętaj, że nie wszystko należy wyrzucać do kosza – np. baterie czy sprzęt elektroniczny utylizuj w odpowiednich miejscach. 

Oszczędzaj. Rozsądnie gospodaruj gazem, wodą i energią elektryczną. Pomożesz w ten sposób planecie, ale także sobie, bo obniżysz rachunki. Wystarczą proste nawyki jak m.in. zakręcanie kranu podczas zmywania naczyń albo mycia zębów, gaszenie światła, gdy nie jest ono niezbędne czy odłączanie laptopa i innych urządzeń od prądu, gdy z nich nie korzystasz.

Odzież z outletu. Przekonaj się do ubrań z outlet, korzystaj z aplikacji, gdzie można kupić odzież w dobrym stanie, ale z drugiej ręki. Wiele marek ponownie wykorzystuje swoje wyroby do uszycia kolejnej kolekcji ubrań. 

Ka, f: Foto-Rabe / pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾