Ekologiczne opakowania do transportu
Ekologia

Ekologiczne opakowania

W najbliższych latach społeczna odpowiedzialność biznesu wpłynie na trendy na rynku opakowań. Jest to kompromis pomiędzy ochroną środowiska a zaspokajaniem potrzeb konsumentów. Jakie rozwiązania w zakresie pakowania produktów mogą już teraz wprowadzać firmy?

Opakowania a środowisko naturalne

Z roku na rok konsumenci zamawiają coraz więcej produktów przez internet. Każda rzecz musi zostać spakowana i odpowiednio zabezpieczona do wysyłki przed uszkodzeniem. W tym celu potrzebne są niezliczone ilości akcesoriów do pakowania. Obecnie jednorazowe opakowania wykonane z tworzyw sztucznych dominują na rynku. Wraz z ilością towaru w obiegu, zostaje wyprodukowane coraz więcej opakowań, które stają się odpadami, zanieczyszczając środowisko naturalne. Jednak, dzięki większej świadomości konsumentów, ekologiczne opakowania stają się coraz bardziej popularne. Proces wytworzenia takiego asortymentu nie szkodzi naturze, a materiały ulegają rozpadowi. W przeciwieństwie do opakowań wytworzonych z plastiku, opakowania biodegradowalne są przyjazne dla środowiska. Jednocześnie posiadają takie same właściwości – są mocne, wytrzymałe i chronią przed uszkodzeniami.  

Ekologiczne opakowania to nie tylko sam produkt, ale również odpowiedzialna utylizacja. Tworzywa wykorzystywane do pakowania mogą zostać ponownie użyte, czyli poddane recyklingowi. Coraz więcej przedsiębiorstw zaczęło dostrzegać problem negatywnego wpływu produkcji materiałów sztucznych na środowisko naturalne. Warto pamiętać, że biodegradowalne opakowania mają korzystny wpływ nie tylko na środowisko naturalne, ale również na wizerunek marki. Klienci coraz częściej zwracają uwagę na stosowane przez firmy rozwiązania ekologiczne. Oferując odbiorcom produkty pakowane w biodegradowalne opakowania, przedsiębiorstwa mogą nie tylko przysłużyć się środowisku, ale również zadbać o renomę. Wybierając rozwiązania do pakowania przesyłek oferowanych przez pksystem.com.pl czynnie przyczyniasz się do dbałości o środowisko naturalne.

Ekologiczne systemy opakowań

Wśród materiałów przeznaczonych do zabezpieczania towarów do transportu są materiały zawierające recyklaty (tworzywa sztuczne powstałe w procesie recyklingu), pulpa papierowa czy nawet papier pakowy. W procesie produkcji ekologicznych materiałów opakowaniowych coraz częściej stosuje się materiały będące w części lub całości pochodzące z odzysku co przyczynia się do redukcji śladu węglowego. Takie podejście zmniejsza emisję gazów cieplarnianych oraz – przynajmniej częściowo – rozwiązuje problem składowania opakowań plastikowych czy papieru.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się WaveWrap®, czyli ekologiczny zamiennik tradycyjnych opakowań kartonowych. Opakowanie składa się z tektury falistej pokrytej od wewnątrz samoprzylepnym klejem na zimno. Proces pakowania towarów odbywa się za pomocą specjalnych maszyn elektronicznych lub ręcznych. Dzięki urządzeniu opakowanie posiada optymalne wymiary. Oznacza to oszczędność materiału wykorzystywanego do pakowania, a co za tym idzie – redukcję kosztów. 

Innym rodzajem innowacyjnych opakowań jest TempGuard™, oferowany przez PK System. Ekologiczne opakowanie przeznaczone jest do wysyłki produktów wymagających utrzymanie optymalnej temperatury. TempGuard™ zapewnia dobrą izolację termiczną, wykonaną z wytrzymałego papieru pakowego. Wyściółka pudełka doskonale amortyzuje przedmioty i redukuje ryzyko uszkodzenia ich podczas transportu. Opakowanie nie tylko zapewnia optymalną temperaturę transportowanym produktom, ale również jest w pełni ekologiczne i biodegradowalne.

Warto pamiętać, że w niedalekiej przeszłości mają ulec zmianie regulacje prawne w zakresie opakowań jednorazowych. Wówczas przedsiębiorstwa będą zmuszone przestawić się na akcesoria ekologiczne w zakresie pakowania przesyłek.

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾