rybki do akwarium
Zwierzęta domowe

Popularne ryby akwariowe. Oto 5 gatunków ryb dla początkujących

Początek przygody z akwarystyką to często różne błędy – m.in. w doborze gatunków ryb czy aranżacji akwarium. Warto na początek wybrać takie gatunki, by ew. błędy nie okazały się poważne w skutkach. Gorzej, jeśli połączymy takie gatunki, które np. wzajemnie się zjedzą. To wybrane ryby słodkowodne akwariowe dla początkujących.

Rodzaje ryb akwariowych

Ryby słodkowodne do akwarium są przedstawicielami wielu rodzin. Stanowią tylko niedużą część ryb, które są dostępne na rynku akwarystycznym. Wszystkie gatunki można wymieniać godzinami. Można je dzielić wg różnych kryteriów – jak m.in. sposób żerowania, preferowane temperatury, ze względu na sposób oddychania, skład spożywanego pokarmu i wiele innych.

Ryby akwariowe na początek. TOP 5

Oto 5 popularnych gatunków ryb akwariowych dla początkujących. Są one częstym wyborem podczas zakładania pierwszego w życiu akwarium.

  • Neonka innesa (Paracheirodon innesi). Mała i żywa ryba o intensywnych kolorach, łatwa w utrzymaniu i dobrze znosząca zmienne warunki w akwarium. To małe ryby z rodziny kąsaczowatych, czują się dobrze w dużych stadach. Są wtedy mniej nerwowe. Trzeba je utrzymywać w gromadach powyżej 10 sztuk. Neonki tolerują dość duży zakres temperatur i parametrów wody, ale są wrażliwe na ich gwałtowne zmiany.
  • Kiryski (Corydoras spp.). Małe, spokojne ryby denna, które dobrze radzą sobie w różnych akwariowych warunkach. Są przyjazne dla innych ryb i pomagają utrzymać czystość dna akwarium. W akwarystyce to ceniony gatunek, bo bardzo pożyteczny. Jest wszystkożerny i chętnie przeczesuje dno w poszukiwaniu pokarmu, oczyszczając je z resztek.
  • Gupik (Poecilia reticulata). Pospolita i popularna ryba, łatwa w hodowli i dostępna w wielu różnych odmianach kolorystycznych. To rybki wszystkożerne, łatwe w utrzymaniu także ze względu na dużą tolerancję parametrów wody. Jest również bardzo odporna. Jest to ryba z rodziny piękniczkowatych. W przypadku tego gatunku samce są bardziej kolorowe i atrakcyjne.
  • Molly (Poecilia sphenops). Odporna i łatwa w utrzymaniu ryba, dostępna w różnych odmianach kolorystycznych. Molly są żyworodne i mogą rozmnażać się w akwarium. Jest to gatunek ryby z rodziny piękniczkowatych (Poeciliidae). To ryby żyworodne, ich młode rodzą się już w pełni ukształtowane. Są popularnym gatunkiem ze względu na odporność, łatwość w utrzymaniu i zróżnicowanie barw.
  • Zbrojnik. To szeroka grupa ryb. Należą do niej przedstawiciele rodzin zbrojnikowatych czy okrągłoprzyssawkowatych. Ich potoczna nazwa to glonojad. Tak określamy ryby wyróżniające się dość specyficzną budową ciała i zachowaniem. Część młodych osobników odżywia się glonami porastającymi szyby zbiornika, stąd też takie określenie. Wyróżnia je m.in. spłaszczone ciało od strony brzusznej oraz otwór gębowy z przyssawką. Nie mają łusek, lecz pancerz z płytek kostnych.

Pamiętaj, że przed wprowadzeniem ryb do akwarium, zawsze warto dowiedzieć się więcej o ich potrzebach i zapewnić im odpowiednie warunki życia.

fot. Hans / Pixabay

Ilona to autorka i ekolog, absolwentka studiów z dziedziny ochrony środowiska. Jako wegetarianka z pasją do roślin, w szczególności do swojej kolekcji monster, i kundelkiem Waflem u boku, Ilona pisze inspirujące i naukowo poparte artykuły. Jej teksty oferują praktyczne rady i spostrzeżenia na temat zrównoważonego życia i wpływu na środowisko. 🌱🐾